Quantcast
Channel: яйца –Кулинарно — в кухнята с Йоана
Viewing all 22 articles
Browse latest View live

Тортиля със зеленчуци и скариди

$
0
0

Тортиля със зеленчуци и скариди

С книгата „Spain – Mediterranean Cuisine“ попълних колекцията си от кулинарни книги със средиземноморска кухня. Впечатляващи са предястията (tapas) с разнообразието си от различните региони на Испания. Открих още невероятни супи – рибни и зеленчукови, основни ястия с месо и риба, в които неизменно присъстват средиземноморските подправки като розмарин, мащерка и много магданоз в почти всяка рецепта. Единствено десертите в тази книга не ми направиха особено впечатление. Сториха ми се малко непознати и странни или твърде обикновени. Може пък, някой ден да изпробвам нещо.

Естествено първата рецепта, която приготвих от книгата е за тортиля. Освен основните съставки – лук, картофи и яйца, в тази рецепта са включени тиквички и скариди. Към основата за испанска тортиля може да се добавят още патладжани, гъби или домати.

Тортиля със зеленчуци и скариди

Това, което научих от книгата, е че яйцата за тортиля се разбиват единствено с вилица. Тортилята се сервира топла, въпреки, че студена също е вкусна – опитах.

Тортиля със зеленчуци и скариди

Понеже готвя за двама, редуцирах грамажите на 1/3 и приготвих тортилята в малко тиганче с диаметър 16 см. Ако приготвяш рецептата за повече хора, съставките се утрояват и се използва голям дълбок тиган.

Продукти:

  • 300 г картофи
  • 1 глава лук
  • 1 малка тиквичка
  • 4 супени лъжици зехтин
  • 3 големи яйца
  • 100 г сварени коктейлни скариди
  • сол, черен пипер

Картофите и тиквичката се нарязват на малки кубчета.

Лукът се нарязва на полумесеци.

Половината зехтин се загрява в дълбок тиган. Прибавят се картофите и се запържват за няколко минути, докато придобият лек златист цвят. Разбъркват се периодично, за да не загорят. Добавя се лукът и тигана се похлупва с капак. Зеленчуците се задушават за 15 минути. Обновяване от 27 юни 2014 – Картофите и лукът се задушават на слаб огън, като от време на време капакът се отваря и се разбъркват. Ако при тях няма достатъчно течност се добавя малко вода или зеленчуков бульон за да не изгорят.

Добавят се тиквичките и зеленчуците се готвят още 15 минути, без капак.

Зеленчуците се изцеждат, ако има останала течност в тях (при мен нямаше). Към тях се добавят скаридите.

Яйцата се разбиват с вилица в голяма купа. При тях се изсипват зеленчуците, посоляват се със сол и черен пипер и сместа се разбърква хубаво.

Останалата половина зехтин се загрява в тигана. Сместа се изсипва наведнъж и се притиска към дъното на тигана с шпатула. Омлета се готви  7-8 минути, непокрит на силен огън.

Приготвя се плоска чиния с размера на тигана. Когато омлетът е готов от едната страна с помощта на чинията се обръща от другата страна. Чинията се поставя върху тигана и се обръща на обратно, така че омлета да падне в нея. След това се връща в тигана (неопечената повърхност да отиде на дъното на тигана) и се допича за 5 минути.

Тортиля със зеленчуци и скариди

Сервира се топла.

Кулинарно - в кухнята с Йоана

Тортиля със зеленчуци и скариди е публикация на от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана


Йоана на Земята – Яйца по панагюрски

$
0
0

За момента не мога да отделя достатъчно време на баварската кухня, която се заех да разучавам от това лято. Вече се захлади достатъчно, че да се захвана с месото, киселото зеле и изобщо традиционните немски ястия, които ми се струват много подходящи за студеното време. И на тях все някога ще им и дойде редът. Но преди това, на първо място – ти, читателят.

Едва ли имам много за казване тук.  Този пост е за моя читателка, която ми писа, че в заведение за хранене са и сервирали яйца по панагюрски, но пържени. Явно беше възмутена от това. Моят отговор е съвсем прост. Ами, така е по-лесно и бързо в една кухня за обществено хранене.

Аз повече се възмущавам от наименованията на ястията, които присъстват в едно меню. Ако си поръчаш шопска салата, знаеш че в нея има домати, краставици, чушки, лук, магданоз, и настъргано сирене. Ако си поръчаш яйца по панагюрски, знаеш, че те са поширани и са залети с кисело мляко, сирене и запържен червен пипер, което отговаря на името. Нямам нищо против експериментите и интерпретациите върху класически ястия, но нека бъде споменавана разликата. Особено, що се отнася за български традиционни ястия. Дори да присъстват едни и същи продукти, технологията на приготвяне може да промени съществено едно ястие, а ако става въпрос за десерт, промяната на технологичния процес по-скоро би го съсипала.

Например, наименованието „Пържени яйца в млечен сос“ би стояло много по-добре за сервираното ястие на моята читателка. И ще бъде достоверно. Някои се заиграват с имената, като използват някаква закачка, дума или име които да водят до асоциация с нещо смешно и/или забавно. Това също не ми е от любимите заглавия на рецепти, особено в заведения за обществено хранене, но в случая би стояло много по-добре от класическото заглавие върху некласическото ястие.

Наясно съм, че българската кухня може да се раздели на региони, в които присъстват хем едни и същи ястия, хем различаващи се по нещо. Но тук става въпрос за яйца по панагюрски, все пак!

И тъй както нямах много за казване, взех че си казах почти всичко. Мога да дам още много такива примери, но ще се огранича до тук, защото започвам да се ядосвам, а не трябва. Ще приготвям яйца по панагюрски или с две  думи – ще готвя, което означава, че трябва да бъда в добро настроение и спокойна.

Яйца по панагюрски

Това е моята рецепта за яйца по панагюрски, които поширам във вряла вода докато белтъка се свари, а жълтъка остане рохкав.

Обикновено сервирам пошираните яйца с кисело мляко, в което добавям чесън. Понякога натрошавам и сирене и добавям пресен магданоз.

Разбира се не пропускам и задължителната заливка от запържен червен пипер, който дава характерен вкус и аромат. Това може да стане с растително олио или масло. Аз предпочитам с олио.

Предвиждам по три яйца на порция за задоволителна вечеря. Останалите грамажи на продуктите може да се променят според индивидуалните предпочитания. Дозите в случая са за 2 порции.

Продукти:

  • 6 яйца от свободно отглеждани кокошки
  • 1 чаена лъжица оцет
  • 400 гр. кисело мляко
  • 1-2 скилидки чесън, нарязани на ситно или счукани в хаванче
  • 4-5 стръка пресен магданоз, нарязан на ситно
  • 100 гр. сирене
  • 50 мл. олио
  • 1 чаена лъжица червен пипер
  • сол и черен пипер

Киселото мляко се смесва с чесъна, сол, черен пипер и по желание с нарязан пресен магданоз. Разпределя се в две чинии.

Средно голяма тенджера се напълва до 2/3 с вода. Слага се на умерен огън и се оставя да заври. Добавя се малко сол и оцета. Яйцата се счупват и от ниско се пускат във врящата вода. Варят се докато белтъкът стегне – около 4-5 минути. Изваждат се с решетъчна лъжица и се подреждат върху киселото мляко.

Върху яйцата се натрошава сиренето. (Може сиренето предварително да се смеси с киселото мляко.)

В малка тенджерка се загрява олиото. Когато е добре нагрято се добавя червения пипер и веднага се маха от огъня. С врялото олио се заливат яйцата. Готово!

Кулинарно - в кухнята с Йоана

Йоана на Земята – Яйца по панагюрски е публикация на от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана

SOS –Яйца Бенедикт

$
0
0

Яйца Бенедикт

Това навярно ще е най-сложната закуска някога, състояща се от четири компонента, за които е необходимо да се погрижиш поотделно. Но трудоемкостта не идва толкова от приготвянето на отделните съставни части, колкото от способността всички тези части да бъдат прясно приготвени и топли. Хлебчетата да са току-що запечени и хрупкави, шунката да е топла, яйцата прясно поширани и най-накрая достатъчно плътен, гладък и изобщо безупречен сос холандез. От всичките тези грижи, факта че се използват толкова съдове, колкото да запълня мивката с връх и не на последно място предпочитанията ми към сладка закуска  като палачинки, тиганици, кроасани, пържени филийки или просто филийка бриош намазана със сладко и поръсена със сирене, няма как да бъда насърчена да приготвя яйца Бенедикт в неделя, поне до късния следобед. Имат обаче голям шанс за вечеря, сервирани със салата, а желанието да ги приготвя няма да бъде за да се упражнявам в бързина и сръчност, а заради великолепната комбинация на съставките.

От чисто любопитство започнах да търся историята на яйца Бенедикт и както обикновено се случва съществуват различни теории, от които не може да се стигне само до едно единствено заключение. Били ли са английските мъфини просто филийки препечен хляб, със запържен бекон ли се е приготвяла закуската, кога е дошла шунката в тази композиция и лекува ли тя (закуската) махмурлук? Две неща са сигурни. Яйца има и те са поширани, а сосът е холандез, въпреки че за неговото приготвяне съществуват няколко техники, но те всичките са верни. Освен тези две сигурни съставки, в една от най-разпространетите и практикуващи се версии на яйца Бенедикт се включват и разполовени и леко запечени английкси мъфини със също леко термично обработена шунка. А дали лекува махмурлук, не искам и да разбирам. Със сигурност обаче засищат, а след порция обилно покрита с холандез съм склонна да забравя за дългото приготвяне и купчината неизмити съдове.

Яйца Бенедикт си пожела Ева.

Яйца Бенедикт

Яйца Бенедикт

Използваната информация за рецептите е от книгата  French Cooking: Classic Recipes and Techniques и norecipes.com

Надявам се, че не съм те изплашила много от изложението и ще бъде хубаво да спомена, че рецептата не е чак толкова сложна. Всичко е въпрос на организация, която следва да споделя.

1. Най-доброто, което може да се направи като начало е да се приготвят английските мъфини у дома. Като рецепта може да използваш тази в публикацията „Гратен от праз и английски мъфини“. Мъфините може да се приготвят от предния ден.

2. Подготвяне  на всички съдове, които ще се използват:

  • тава за фурната, в която ще се запекат хлебчетата
  • тиган, в който ще се запържи шунката
  • тенджера, в която ще се пошират яйцата
  • купа, в която ще се разбива сос холандез
  • още една тенджера, подходяща за купата, която ще се използва за водата на водна баня

Става неизбежно да се използват едновременно фурната и най-малко два котлона.

3. Приготвяне на всички продукти:

  • Предварително приготвените и охладени английски мъфини се разполовяват на две с помощта на вилица и пръстите на ръцете. Подреждат се в тавата.
  • Шунката се нарязва, ако вече не е нарязана в магазина.
  • Маслото се разтопява и се оставя да се охлади. Ако желаеш може да го избистриш като след разтопяването се оставя да се утаят млечните частици и мазнината се изгребва.
  • Яйцата се чукват и поотделно се поставят в малки купички. Тенджерата, в която ще се пошират яйцата се напълва с около 4 пръста вода и се добавя оцет.
  • Жълтъците и водата за сос холандез се поставят в купа.  Изцежда се лимонов сок и се измерва според рецептата. Тенджерата за водната баня се напълва с толкова вода, че когато купата се постави върху нея, дъното ѝ да не се опира във водата.

Така. След като всичко е готово може да се включат мощностите. Следва пълната рецепта, в която ако някой не е разбрал нещо, с риск да се повторя, ще се обясня по-подробно.

Посочените дози са за 2 порции. Една порция се състои от две половинки английски мъфини с полагащите им се яйца и добавки.

Продукти:

  • 2 броя английски мъфина
  • 4 парчета шунка
  • 1 чаена лъжица зехтин
  • 4 яйца, със стайна температура
  • 3 жълтъка от големи яйца, със стайна температура
  • 15 мл вода
  • 120 г масло
  • 20 мл прясно изцеден лимонов сок
  • сол и бял пипер на вкус
  • пера див лук (по желание)

Английските мъфини се разполовяват с помощта на вилица, която се забожда отстрани няколко пъти и едновременно с това хлебчетата се разделят с пръсти. Получените 4 половинки се подреждат в тава.

Маслото се поставя в малка касерола и се разтопява на умерен към слаб огън. Охлажда се. Ако желаеш може да го филтрираш.

Яйцата се чукват и поотделно се поставят в малки купички.

На един котлон се поставя тенджерата, в която ще се пошират яйцата. Напълва се с около 7-8 см вода. Във водата се добавя 1 чаена лъжица оцет. Котлонът се включва и водата се загрява докато започне да къкри леко. Температурата се поддържа такава, че водата да остане леко къкреща.

Едновременно се подготвя друга тенджера за водна баня. Тенджерата се напълва с известно количество вода и се слага на умерен огън докато започне да къкри.

Дотук имаме две тенджери с вода, която се изчаква да започне да ври. Междувременно се подготвят съставките за соса и самият сос. В купа, подходяща за тенджерата за водната баня се изсипват трите жълтъка. Към тях се добавя 15 мл вода. Купата се поставя върху тенджерата за водната баня, като се внимава дъното ѝ да не докосва водата. Жълтъците с водата се разбиват непрекъснато над парата докато се сгъстят. Водата в тенджерата трябва едва да къкри, а разбиването става с телена бъркалка и енергични движения, за да не загорят жълтъците. Сгъстяват се за около 3-4 минути.

Купата се маха от водната баня и се поставя върху кухненска кърпа (за по-голяма устойчивост). Котлонът се изключва, но тенджерата с водата се оставя върху него. Към сгъстените жълтъци на тънка струйка и при непрекъснато енергично разбиване се изсипва разтопеното и охладено масло. Сместа ще започне да се сгъстява още повече. Когато е добавено всичкото масло, към получения сос се добавя лимоновият сок и се подправя на вкус със сол и бял пипер. Купата със соса се поставя отново върху тенджерата за водна баня (котлонът е изключен) за да се поддържа леко топъл докато се приготвят останалите съставки. Сосът се разбърква често, за да не хване коричка.

Когато работата със соса приключи, се пошират яйцата. В къкрещата вода се изсипват последователно четирите яйца. За да се задържат цели във водата, яйцата трябва да са пресни и също така трябва да се изсипват от ниско. Това става най-лесно като единият край на купичката, в която е яйцето се потапя в къкрещата вода (за другия край се държи купичката) и яйцето внимателно се изсипва във водата. Яйцата се пошират до желаната готовност – по-твърд или течен жълтък. Не засякох време (че то можах ли да се обърна), но най-добре се разбира като едно яйце се извади с решетъчна лъжица и с пръст леко се докосне жълтъка. Ако вибрира, значи е все още течен. Аз ги предпочитам точно така. Готовите яйца се изваждат с решетъчна лъжица и се поставят върху няколко слоя кухненска хартия за да се отцедят добре от водата.

Докато яйцата станат готови се запържва шунката и се запичат хлебчетата. Грилът на фурната се нагрява на максимална температура. (От спецификата на твоята фурна трябва да определиш кога точно да я включиш да загрява – преди или по време на поширането на яйцата.) Тавата с подготвените английски мъфини се слага на най-горното ниво на фурната. Мъфините се запичат докато краищата им и стърчащите трохи в средата придобият цвят. Обикновено това става много бързо, затова е необходимо да се следят.

Едновременно  с подготовката на хлебчетата, тиган с незалепващо покритие се загрява на силен огън. Изсипва се зехтинът и се добавят парчетата шунка. Запържват се за около 30 секунди от всяка страна и се изваждат. Времето зависи от силата на котлона и дебелината на шунката. Тя трябва по-скоро да се затопли, отколкото да се готви. Междувременно не забравяй да разбъркваш соса, за да не образува коричка.

Пошираните яйца трябва вече да са готови. Докато се отцеждат от водата се нарязват перата див лук, ако се използват.

Хлебчетата се поставят в чинии, като се предвижда по две половини за порция. Върху тях се поставя топлата шунка, а отгоре пошираните яйца. Заливат се със сос холандез и се поръсват с нарязаните пера див лук. Сервират се веднага.

Ох, изморих се. Трябва да поседна. Дайте нож и вилица сега и да обсъдим дали не можех по-сложно да опиша рецептата.

Яйца Бенедикт

Кулинарно - в кухнята с Йоана

SOS – Яйца Бенедикт е публикация на от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана

Страта със спанак и сирена

$
0
0

Когато ти остане повече стар хляб и се чудиш какво да правиш с него, тази рецепта е точно за теб. Защото ти е омръзнало а) да си препичаш филии или всяка неделя да правиш пържени филийки б) да го правиш на крутони за супа в) да го ползваш за кюфтета г) да го замразиш докато ти дойде музата д) да го прибереш в плик, да го сложиш в ей оня ъгъл и да се направиш, че го забравяш докато мухляса. Докато бях емигрант и работех в едно семейство, често ми се случваше да изхвърлям мухлясал хляб (защото хляба от вчера не е за ядене) или собственоръчно да прибирам останала сготвена храна в хладилника и докато всички се правят, че не я забелязват (защото сготвена вчера храна не е за ядене днес) тя да се вкисне и после собственоръчно да я изхвърля. Никак не е приятно, нито за вършене, нито като чувство.

Страта със спанак и сирена

Ако ме питаш защо аз не я ядях тогава, само ще спомена, че бях на вечната диета и просто не ядях. Фотосинтезирах на терасата с чаша студен чай с много лимони и мед. Това е добре, но не и когато го правиш сутрин, обед и вечер по седем пъти в седмицата, всяка седмица. Сега забравяме за този случай и се концентрираме в приготвянето на ястието страта, което съдържа предимно стар хляб. Но с помощта на малко сотирани зеленчуци, настъргано сирене, мляко и яйца, старият хляб се превръща във вкусна вечеря.

Това ястие е онези, които трябва да се предвиждат. Не, не казвам, че трябва да оставяш хляб да изсъхва, но ако имаш вече такъв, той ще се превърне във вечеря чак на следващия ден. Или по-бързият вариант е ако имаш свободна сутрин. Тогава ястието се сглобява, оставя се в хладилника и се пече на същия ден преди вечеря. На приготвения хляб му е необходимо време да попие всички течности от заливаката, затова ястието се прави до момента на печенето и се оставя за един ден или за цяла нощ, преди да се изпече. Това си има и много хубавата страна – прибираш се  вкъщи след работа, събуваш си обувките, изваждаш ястието от хладилника, включваш фурната да загрява и след това спокойно може да отдъхнеш, че приготвянето на вечерята е в действие. Е, като си отдъхнеш, може и една салата да направиш. Ще бъде свежото допълнение към стратата.

Наистина! Старият хляб може да се превърне в основна съставка за вечеря. Лесно е и е един от най-подходящите случаи да изпразниш хладилника от останали малки количества зеленчуци, парченца различни сирена, колбаси или изпечено предния ден месо. Следвах рецептата, тъй като имах малко спанак, сирена и разбира се остарял хляб. Хлябът, който използвах бях приготвила с мая, защото не съобразих да извадя по-рано кваса от хладилника (за поредните багети с бяло брашно и квас). Направих голям хляб. Остана известно количество на третия ден откакто го изпекох и вече беше доста сух. Може да се каже, че го съживих. В тази връзка, докато имах телевизор и постоянно гледах кулинарните канали, си спомням едни думи на Жак Пепен, че ако не се научиш да рециклираш в кухнята, рискуваш да бъдеш уволнен. Това донякъде е вярно и се потвърждава от няколко разказа на Антъни Бурдейн в книгата му „Поверително от кухнята“. Е, у дома няма от какво да се страхуваш, но смятам, че е истинско изкуство да се направи от нищо нещо и да бъде вкусно или да се използват вече използвани неща. (Това последното не винаги е удачно. Да не направим грешка, ей.)

Щеше ми се да вярвам, че това ястие е италианско, защото италианците са много добри в оползотворяването на стар хляб, като например в панцанела или супа с броколи, но за моя голяма изненада, то се оказа американско и не е по-далеч от хлебен пудинг. Но добър пудинг. И преди бях правила, в опити да съживя стария хляб, но не знаех за трикът с престояването и определено пак си ядяхме сух хляб, само че с гарнитура. Сега, обаче е по-различно. Хлябът е напоен с аромати, сочен, надига се като суфле във фурната, а топлият въздух оставя хрупкава само повърхността. Толкова пухкаво отвътре и толкова хрупкаво отгоре! Така ми харесва!

Страта със спанак и сирена

Страта със спанак и сирена

Адаптирано от epicurious.com

За стратата използвах много малко количество спанак, с колкото разполагах. Може да се използва повече от 150 грама изчистен спанак, дори би било още по-добре, както и други видове сирена. Рецептата е гъвкава и позволява включването на други зеленчуци или каквото обичаш или имаш останало.

Най-важното условие е страта да се остави за няколко часа преди печенето, за да попие заливката в хляба. Сервира се току-що извадена от фурната.

Посочените дози са за 4-6 порции.

Продукти:

  • 150 г изчистен спанак
  • 1 глава лук, нарязана на ситно
  • 1 супена лъжица масло
  • 250 г стар хляб, нарязан на кубчета
  • 100 г гауда, настъргано
  • 30 г прясно настърган пармезан
  • 350 мл прясно мляко
  • 4 яйца
  • 1 чаена лъжица дижонска горчица
  • индийско орехче, сол и прясно смлян черен пипер

Подготовка на продуктите за страта

Хлябът се нарязва на кубчета заедно с кората. Оставя се настрана. Спанакът се почиства, измива и ако е по-едър се нарязва на 2-3 места.

Лукът се нарязва на ситно

Лукът се нарязва на ситно. Загрява се тиган и в него се разтопява маслото.

Лукът се сотира в масло с подправките

Добавя се лукът и се подправя с малко сол,  прясно смлян черен пипер и индийско орехче. Готви се на умерен към силен огън за 3-4 минути докато омекне.

Към лукът се добавя спанака

Добавя се спанакът и тиганът се захлупва. Оставя се за 2-3 минути докато спанакът омекне.

Готви се още около минута

Капакът се отстранява и лукът със спанака се разбъркват за още около минута. Тиганът се маха от огъня.

В съд се нареждат продуктите за стратата

Подготвя се тава или друг подходящ съд, който се намазва с масло. В него се редят ред от хлебните кубчета, ред от спаначената смес, ред от двата вида сирене. Редуването се повтаря още два пъти, като накрая се завършва със сирената.

Приготвя се заливката

Отделно се разбиват яйцата със сол на вкус, прясно смлян черен пипер и горчицата. Добавя се прясното мляко и се разбъркват хубаво.

Всичко се залива с яйчната смес

Яйчната смес се разпределя върху наредените хляб, зеленчуци и сирена.

Покрива се със стреч фолио

Съдът се покрива със стреч фолио и се оставя в хладилника за 8 часа или за цяла нощ.

Преди да се изпече стратата се изважда 30 минути предварително от хладилника. Фурната се нагрява на 180°C. Стратата се пече за 45 минути или докато придобие златисто кафяв цвят, хрупкава повърхност и се надигне леко. Сервира се топла.

Страта със спанак и сирена

Кулинарно - в кухнята с Йоана

Страта със спанак и сирена е публикация на от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана

Агнешко с пармезан и салата от френска леща

$
0
0

Вероятно като мен асоциираш агнешкото като празнична храна предназначена за Великден и Гергьовден, приготвяно най-често с цяло агне, половин агне или цял бут – все големи количества, предостатъчни да нахранят цялото семейство и поканени приятели. Като почти всяка празнична храна, тя се готви бавно, съпътствана е от ритуали и запазени традиции в семейството. Истина е, че агнешкото се свързва преди всичко с пролетта, със стрък пресен чесън и китка розмарин.

Агнешко с пармезан и салата от френска леща

А може да бъде и още по-интересно, когато погледнем как се приготвя в други страни. Ето тази турска супа с кисело мляко е фаворитът ми от миналата година, обаче за всякакви поводи не бих се поколебала дори за миг да изненадам гостите си с агнешки кюфтенца, обвити в ориенталска нишка, изтъкана от топли и студени нюанси на вкуса. Не най-накрая, ако празникът се планува да протече по-различно от всички седнали на масата и често вдигащи наздравици (отегчително), то пак може да си седнал, но на тревата, да пиеш бира от бутилката и да си гребеш от индивидуалните агнешките пайове.

Докато търсих нещо по-различно от печена плешка с картофи и моркови, се натъкнах на италианско предложение, в което агнешкото се приготвя с яйца и пармезан. Нарязано на дребни късчета, то се сготвя изключително бързо, а обвивката която получава от яйчната смес с пармезана му придават изненадващ, в началото бих казала дори леко объркващ вкус, но продължиш ли да дъвчеш, соковете ще се разлеят в устата ти и ще достигнат до познатия вкус на агнешко месо с розмарин. Може би в тази комбинация съществува съвсем лек намек за фюжън, който обаче лесно се скрива зад завесата от зелена салата с пресен чесън, лук и репички. Това е едното допълнение към агнешките късчета, но ми хрумна, че мога да объркам още повече дегустатора, като включа салата от френска леща, в която открито се настаняват силният, внезапно избухващ и постепенно затихващ вкус на дижонската горчица (много приятно с агнешкото), мекотата на зехтина и свежестта на зелените пера от пресен лук.

По-различно, но никак скучно с комбинацията от продукти, това ястие разнообразява не само традиционните предложения за престоящите празници, но е също сравнително бързо за приготвяне и внасящо доза екстравагантност в делничния ден.

Агнешко с пармезан и салата от френска леща

Агнешко с пармезан и салата от френска леща

Ястието от агнешко е адаптирано от книгата Italy – Mediterranean Cuisine. Салата от френска леща е адаптирана от davidlebovitz.com

За агнешките късчета използвах месо от бут, но ястието може да се направи и от плешка. За салатата от леща използвам френска зелена леща, която запазва целостта си след като се свари. Освен с нея, агнешкото месо в яйца и пармезан би било чудесно да се комбинира и със зелена салата.

Посочените дози са за 4 порции.

За салатата от леща:

  • 150 г зелена френска леща
  • 1 дафинов лист
  • 1 стрък прясна мащерка
  • 1 морков, нарязан на ситно
  • 1 глава лук, нарязан на ситно
  • сол и прясно смлян черен пипер

За винегрета:

  • 1 чаена лъжица червен винен оцет
  • 30 мл зехтин
  • 1/2 чаена лъжица дижонска горчица
  • 1-2 стръка пресен лук

За агнешкото:

  • 500 г агнешко месо от бут, нарязано на малки парчета
  • 1 супена лъжица зехтин
  • 1 скилидка чесън, нарязана на ситно
  • 1 чаена лъжица нарязан пресен розмарин
  • 50 мл бяло вино
  • прясно изцеден сок от 1/2 лимон
  • 2 яйца
  • 1 супена лъжица прясно настърган пармезан
  • сол и прясно смлян черен пипер
  • чери домати за гарниране
  • допълнително пармезан по желание

Продукти за салатата от френска леща

За салатата лещата се измива, слага се в голяма тенджера и се залива с толкова вода, че да я покрие с 5-6 см. Добавят се дафиновият лист и мащерката. Тенджерата се слага на силен огън. Щом водата заври огънят се намаля и лещата се посолява с малко сол. Оставя се да ври за 20-25 минути докато стане готова.

Сварената леща се отцежда

Сварената леща се отцежда, отстраняват се дафиновият лист и мащерката.

Морковът и лукът се сотират

Отделно в тиган се загрява зехтинът. Добавят се морковите и лукът, посоляват се със сол и прясно смлян черен пипер и се готвят на умерен огън за 6-7 минути, докато омекнат.

За винегрета всички съставки без пресния лук се смесват и се разбъркват добре. Пресният лук се нарязва на ситно.

Всички съставки за салатата се смесват

В купа се смесват сварената леща, сотираните зеленчуци и пресният лук. Заливат се с винегрета и се разбъркват хубаво. Ако има нужда салатата се посолява със сол и прясно смлян черен пипер.

Продукти за агнешкото с пармезан

За агнешкото зехтинът се загрява в широк тиган и в него се добавя чесънът. Разбърква се за няколко секунди докато отдели аромата си и се добавят късчетата месо.

Агнешкото месо се запържва от всички страни

Посоляват се със сол и се запържват от всички страни.

Добавя се розмаринът и месото се готви 10 минути

Тогава се добавя розмаринът, месото се поръсва с прясно смлян черен пипер и се готви 10 минути докато се зачерви хубаво.

Добавя се виното и месото се готви още 10 минути

Добавя се виното и се оставя да заври. Месото се готви още около 8-10 минути докато остане на мазнина.

В купа се смесват лимоновият сок, яйцата и пармезана. Разбъркват се с вилица.

Сместа с яйцата се добавя към агнешкото месо

Изсипват се при агнешкото месо, тиганът се разклаща или късчетата месо се разбъркват внимателно с дървена лъжица, докато яйцата стегнат.

Сервира се веднага със салатата от леща и се гарнира с чери домати и допълнително пармезан.

Кулинарно - в кухнята с Йоана

Агнешко с пармезан и салата от френска леща е публикация на от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана

Фритата с тиквички, аспержи и козе сирене

$
0
0

Откакто в един ден получих от две места общо 45 селски яйца, всяко от тях некалибровано, без печат (разбира се) и с различен нюанс на черупката, преоткрих миш-маша, намерих разнообразни приложения и допълнения за пържени яйца, от време на време ги поширам за яйца по панагюрски и забелязах, че фритатата може да бъде не само бързо приготвено ястие, но и ястие, в което може да се комбинира какво ли не. Мисля, че в изброяването пропуснах да спомена и забулени яйца в доматен сос, което също е бързо и много вкусно ястие, особено ако сосът е приготвен от зрели и ароматни августовски домати, но понеже има време до август, се заех в специализиране на приготвянето на фритата. Последният ми вариант е пролетно-летен, в който сложих почти цял килограм зеленчуци на осем яйца и достатъчно козе сирене и пресен босилек, които непринудено си комуникират с пролетните зеленчуци и с моето небце. След като всичко ми се стори перфектно, най-после отворих подходящата бутилка розе, с което да уважа не само добрата храна, но и доброто вино.

Фритата с тиквички, аспержи и козе сирене

Виното е Stallion Rose 2013 на винарска изба Анжелус Естейт и е наистина прекрасно вино за моя вкус. Не съм сигурна, че ще успея да му направя подобаваща оценка, но това което знам за него е че много ми харесва, съчетавам го с почти всяка лятна храна и бих го пила цяло лято. Почти сигурно с разнообразяване от совиньон блан (не непременно новозенландски, има и български, които също ми харесват), който така или иначе харесвам като сорт. Ако обаче ти е нужно експертно мнение, то може да се довериш на оценката му в divino.bg Все пак, най-добрият начин да разбереш дали ще ти хареса или не е да го опиташ и по възможност да го съчетаеш с подходяща храна.

Angelus Estate Stallion Rose 2013

Аз намерих фритатата с тиквички, аспержи и козе сирене за много подходяща, защото е лека храна, но притежаваща специфичния вкус на аспержите и мекото френско козе сирене, хармониращи си с характера на виното – свежо и плодово, деликатно и ненатрапчиво. Фритатата ми доби вид и консистенция по-скоро на клафути, отколкото на дебел омлет и предполагам, че е заради многото зеленчуци, но това се оказа още един плюс за нея. Това я прави още по-фина и подходяща лека вечеря за летния период. Босилекът е финалната съставка, която обвива зеленчуците в летния си неповторим парфюм. Обичам лятотото! Обичам неговата храна! Обичам виното! Обичам живота!

Фритата с тиквички, аспержи и козе сирене

Фритата с тиквички, аспержи и козе сирене

Посочените дози са за 6-8 порции.

Продукти:

  • 3 малки тиквички, около 450 г
  • 1 връзка (500 г) аспержи
  • 8-10 яйца (ако яйцата са малки се използват 10 броя)
  • 150 г меко козе сирене
  • 2 супени лъжици зехтин
  • 2 стръка пресен босилек
  • сол и прясно смлян черен пипер

Тиквичките се нарязват на кубчета

Тиквичките се измиват и нарязват на дребни кубчета.

Аспержите се нарязват на дребно

Аспержите се измиват и почистват от по-дебелите и светли краища. Върховете им се отрязват и се запазват за да се поставят най-отгоре на фритатата. Останалата част от стръковете се нарязват на дребни кръгчета.

Тиквичките се сотират

Зехтинът се загрява в широк около 25 см и по-дълбок тиган на силен огън. В него се добавят тиквичките и се готвят около 10 минути, докато се зачервят. Догато тиквичките се готвят не се разбъркват за да не се разкашкат, а тиганът се поклаща от време на време и тиквичките се премятат.

Яйцата се разбиват и смесват с босилека

Отделно яйцата се разбиват с телена бъркалка или вилица. Посоляват се със сол и прясно смлян черен пипер. Към тях се добавя нарязания на едро пресен босилек.

Добавят се аспержите

Към сотираните тиквички в тигана се добавят кръгчетата аспержи. Зеленчуците се посоляват със сол на вкус и се готвят още 3-4 минути.

Яйцата се изсипват върху зеленчуците

Яйчната смес се изсипва равномерно върху зеленчуците в тигана и не се разбърква. Котлонът веднага се намаля на слаб и фритатата се готви около 5 минути или докато краищата ѝ се стегнат. Междувременно отгоре се подреждат връхчетата аспержи и начупеното с пръсти на по-малки парчета козе сирене.

Отгоре се подреждат връхчетата аспержи и сиренето

Когато краищата на фритатата стегнат, тиганът се поставя в предварително нагрята на 200°C и ястието се довършва там за около 8-10 минути или докато яйцата на повърхността стегнат, а сиренето започне да се топи.

Готовата фритата

Сервира се топла или със стайна температура.

Фритата с тиквички, аспержи и козе сирене

Кулинарно - в кухнята с Йоана

Фритата с тиквички, аспержи и козе сирене е публикация на от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана

Шакшука

$
0
0

Безгрижие. Асоциира се с плаж, шезлонг и коктейл. Глупости! От десетина дена насам решавам да попадна в облак от безгрижие. Не правя планове, не мисля за следващата публикация, не се вълнувам особено какво ще сготвя за вечеря, защото домат сирене и хляб вършат добра работа. И вино – да не забравяме. Нямам търпение Даниел да се събуди (а той като никога спи повече от обикновено), за да играем. Защото нямам какво друго да правя. Всъщност, защото не съм планувала какво да правя. Вместо да водя деня, оставам се той да води мен. Моето безгрижие ме побърква!

Шакшука

Не е толкова горещо за да не мога да мисля, но въпреки това, оставяйки се на течението, заедно с него полита и мисълта ми, за да се изгуби безвъзвратно. Виж, ако бях на шезлонг с кокетйл, би било разбираемо. Но не съм и от този факт положението става застрашаващо. Не, не, няма проблем, че не съм на плажа. Проблемът е в действителността, която отказвам да възприема или не мога да разбера. Шантава работа. Може би в такива моменти изобщо не трябва да ми се предоставя средство за писане – било монитор и клавиатура, било бял лист и молив, защото пиша толкова хаотично, колкото и хаотично текат мислите и настроенията ми. Но пък може би точно в писането в такива моменти разбирам още една част от себе си. Това, което сега разбрах е, че не мога да бъда безгрижна. Дори, когато целенасочено се стремя към това. Имам нужда сивото ми вещество да работи на пълни обороти, имам нужда от планове, имам нужда от действия, от които да изтичат положителни емоции, които да карат сивото ми вещество да продължава да работи на пълни обороти, откъдето кръгът на щастието се затваря и всички са доволни.

Продукти за шакшука

Една сутрин се събуждам с мисълта, че през деня ще правя конфитюр от ягоди. Извадих всички празни буркани от килера, измих ги и ги стерилизирах. Излязох да купя ягоди, но не намерих добри, а там където намерих бяха от 6 до 10 лв за килограм. Върнах се без ягоди и доста обезкуражена, че искам да направя нещо, а не мога. От миналогодишните сладка и конфитюри, ягодовото беше първото, което свърши. Тогава нещата като че ли се случваха по-леко, въпреки че бях бременна и постоянно ангажирана с нещо. О, сетих се защо. Сивото ми вещество беше погълнато в мисли за предстоящото раждане, действия по книгата ми (очаквайте скоро, както се казва) и изкарах шофьорски курс успешно като междувремено ходех на работа. Безгрижието не е моето нещо.

Нарязани зеленчуци за шакшука

Сградата, в която живея сега е нова и в нея постоянно се нанасят хора, следователно ремонтирант. Прието е, че от 2 до 4 часа следобед, майсторите трябва да прекратят работа или ако вършат нещо, то да не вдига шум. Един следобед решавам, че ще си легна с Даниел и когато той заспи ще почета книга и ако ме хване сън ще поспя. Ремонтът на горния етаж, продължава с месеци, но в последните няколко дни хората нещо много се активираха и трополят когато си искат. Точно в периода от време отреден за почивка и в деня, в който аз реших, че мога да поспя следобеда, трополенето ескалира, а заедно с него и нервите ми. На молбата ми да се спазва регламентираното време за пазене на тишина получих отговор „Преместете се в другата стая.“ Разбрах, че няма смисъл да споря, казвам добре и си мисля как студентчето от по-горния етаж, който редовно се изявава като ди джей, а силата на музиката му може да се конкурира с концерт на стадион „Васил Левски“ ще им разкаже играта. На мен сега ми я разказва, само че между 5 и 8 часа вечерта. Нямам нужда от повече безгрижие.

Шакшука

Вечер, когато Даниел заспи (нали не си мислиш, че е в 8 часа със Сънчо) прочитам няколко страници от „Под небето на Тоскана“, за да се заредя и запълня липсващата ми през деня празнота от кухнята. Попадам на класически тоскански рецепти и няколко американски предложения, но умело адаптирани към тосканксата кухня или приготвени с тоскански продукти, което би дало много по-различен и много по-вкусен резултат. Има рецепти с италиански кейл - зеле с тъмно зелени листа, които не се свиват като на обикновеното зеле, а растат нагоре и си спомням за една рецепта за шакшука, която четох преди време и в която има кейл. У нас не съм срещала какъвто и да е кейл, а шакшуката няма нищо общо с Тоскана, но мисълта, че мисълта ми започва да рикушира, вместо да се рее в пространството и да се оставям течението да я отнесе е положителен знак, че не съм се предала на безгрижието. Край с безгрижието!

Друга сутрин след като се събудихме с Даниел и закусихме (по-точно той закуси) си отварям лаптопа и виждам, че Вальо ми е споделил една позабравена песен, която и двамата харесваме. Замислям се над част от текста и по-конкретно „Появи се ти пред мен, като спомен от изгубена надежда“. „Като спомен от изгубена надежда“ звучи много назад във времето, много жадувано, но неосъществено, забравено. Обаче допълнено с „появи се ти пред мен“ вече звучи като сбъднат блян. Оптимистично – мисля си. Носи настроение. Затова са песните, нали? Да носят настроения. Храната също.

Всички мисли, които евентуално биха се породили в теб от текста по-горе, не са верни. Рецептата обаче е.

Шакшука

Шакшука

За първи път срещнах това ястие в началото на миналата зима и тогава си помислих, че бих искала да го приготвя, но с пресни домати, вместо от консерва. Ястието се оказа традиционна закуска от Близкия Изток, но разбира се би могло да се сервира като основно ястие, а предвид, че се приготвя в няколко страни, негови варианти не липсват. Най-общо това е пикантен доматен сос с чушки, в който се готвят цели яйца. Подобно ястие приготвяме и ние, но това, което отличава шакшука от нашите забулени яйца в доматен сос са подправките. Типични за близкоизточната и ориенталската кухня, кимионът, лютият пипер, кориандърът и дори кимът правят ястието различно.

Тъй като съществуват много разновидности и възможност за добавки към ястието, в него може да присъстват зеленолистни зеленчуци като спанак, листа от цвекло или кейлът, който споменах по-рано и заради който всъщност си припомних тази рецепта. Прегледах публикациите за шакшука от любими кулинарни блогове и сайтове, които следя и избрах четири от тях, чиито рецепти хем са сходни, хем се различават по нещо. Това са рецептата в nytimes.com, в epicurious.com, предложението на Дейвид Лебовиц и това от smittenkitchen.com Не можах да се спра само на едно от тях, но и реших да пропусна зеленолистните (в частност спанака, защото тук кейл и цвеклови листа не съм виждала да се продават) и направих това, което се очаква да се направи от поредния готвач – поредната вариация. Не избягах много от основните продукти, само пропуснах лютото и кориандъра и използвах както зелени, така и червени сладки чушки. Ако обичаш пикантно, в ястието може да се добави лют червен пипер или нарязана на ситно люта чушка.

Като цяло основните съставки в това ястие не са ни чужди като комбинация. Домати, чушки, яйца и сирене готвим във всякакви пропорции и разнообразни методи. Тук обаче дори само кимионът дава по-различен, източен и някак загадъчен вкус на познатата ни комбинация. Ако приемем, че тази подправката е ключова за шакшуката, то за останалато бихме могли да импровизираме по собствен вкус. Доматеният сос може да се обогати с малко количество доматено пюре. Сладкият червен пипер може да се замени или комбинира с пушен пипер. Това придава наистина фантастичен аромат. Чушките може да са комбинация от сладките и месести червени със сочните и крехки зелени или да се използва само един, предпочитан вид. Металният вкус на пресния кориандър винаги може да се избегне с добавянето на пресен магданоз, както направих аз.

Въпреки че ястието изглежда семейно или за вечеря с близки приятели, би могло да му се придаде по-елегантен вид като се сервира в индивидуални порции. За целта сосът се приготвя в тиган или тенджера, а след това се разпределя в шест индивидуални огнеупорни купички, в които се разпределя част от сиренето и се чуква по едно яйце. В този случай ястието се довършва във фурната, предварително нагрята на 180°C  за 10-15 минути или докато яйцата стегнат.

Посочените дози са за 6 малки порции.

Продукти:

  • 3 супени лъжици зехтин
  • 1 глава лук, нарязана на тънки полумесеци
  • 1 червена чушка, нарязана на ленти
  • 1 зелена чушка, нарязана на ленти
  • 5 скилидки чесън, нарязани на тънко
  • 1 чаена лъжица смлян кимион
  • 1 чаена лъжица сладък червен пипер
  • 1 чаена лъжица пушен червен пипер
  • 1 кг домати, нарязани на дребни кубчета
  • 200 мл вряла вода
  • 150 г краве сирене, натрошено
  • 6 яйца
  • пресен магданоз, нарязан
  • сол и прясно смлян черен пипер

В дълбок и широк тиган или тенджера се загрява зехтинът. Добавят се лукът и чушките. Посоляват се с малко сол и се разбъркват на умерен огън за 15 минути докато омекнат. Към тях се добавя чесънът и се разбърква за 1 минута. Изсипват се кимионът и двата вида пипер. Разбъркват се няколко секунди докато си отделят ароматите и  в тигана веднага се изсипват доматите и водата. Посоляват се със сол и черен пипер. Силата на котлона се усилва докато доматите заврат. Щом заврат котлонът се намаля до умерен и се варят за около 20 минути или докато по-голямата част от течността се изпари, но да остане известно количество.

Когато доматения сос се посгъсти, силата на котлона отново се намаля на умерена. Върху соса се поръсва сиренето. Яйцата се чукват едно по-едно в соса, като се внимава да останат цели. Всяко яйце се посолява със сол и прясно смлян черен пипер. Тиганът се похлупва с капак и яйцата се готвят на умерен огън 5 минути за рохки жълтъци и 10 минути за твърди жълтъци.

Шакшука

Когато яйцата са готови шакшуката се отстранява от котлона и се поръсва с пресен магданоз. Сервира се с хляб.

Кулинарно - в кухнята с Йоана

Шакшука е публикация на от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана

Романеско гратине в сос с бри и пъдпъдъчи яйца

$
0
0

Всичко, което се очаква от мен сега е да говоря за книгата, но ще се наложи да проявя още малко търпение в нетърпеливо очакване, както и всички покрай мен, впрочем. Главата ми бръмчи от мисли и планове, дати, много дати за бъдещи събития, кой и кога ще гледа Даниел, предстоящият курс за многолистно тесто и кроасани, който водя, нови Великденски предложения и няма ли най-накрая да поразчистя у дома от празни бутилки и вече ненужни играчки, които са пръснати из всички стаи и чекмеджета!

Романеско гратине в сос с бри и пъдпъдъчи яйца

От няколко дни аз не съм аз и нищо не може да ме изкара от напрежението, което според Вальо сама си докарвам, но наистина мина страшно много време от първата изготвена и снимана рецепта за книгата до сега, когато държа в ръце произведението си. Всъщност, има нещо, което може макар и за кратко да ме разсее и да, това пак е храната и по-конкретно една глава свежо зелено романеско броколи.

Романеско гратине в сос с бри и пъдпъдъчи яйца

Романеско броколи или още романеско карфиол е зеленчук като от друга планета. Да погледнем първо цвета му, който се доближава до електриково зелено. Няма как да не направи впечатление. Но още по-силно впечатление правят повтарящите се форми в целия зеленчук. Загледай се и ще откриеш фрактали във форма на спирала – в зеленчука като цяло, във всяка една негова розичка и в тези, които я изграждат и така до безкрай.

Романеско броколи

Романеско броколи

Романеско наистина е впечатляващ зеленчук, който за първи път приготвих и опитах преди почти пет години, но намирането му на пазара тогава беше случайност. Едва преди година-две забелязах, че се зарежда сезонно на пазара Ситняково, а тази зима го откривам редовно на щанда със зеленчуци в кварталния супермаркет. И както обикновено с всеки по-нов и необичаен продукт, който купувам от там, касиерките не пропускат да ме попитат как го приготвям, а някои дори дават идеи. Ако на касата няма опашка след мен може цяла рецепта с история към нея да им разкажа, но почти винаги се налага да се предвижвам бързо за да освободя място на следващия клиент, затова най-често им казвам това, което последно съм си намислила да правя с продукта.

Чери домати, пъдпъдъчи яйца, бри, лешници и романеско

На този пазар обаче не отидох специално за романеско, отидох спешно да купя мляко за Даниел и вино за мен. Но когато за пореден път видях искрящо зелените зеленчуци, открояващи се дори от доматите кумато и всички примамливи пролетни зелении, реших че е крайно време да направя нещо с романеско броколите. Рядко ми се случва, но тъй като излязох без списък и изобщо без грандиозен план за пазар и готвене, ми се наложи още в магазина да измисля ястие с романеско. Това може да бъде едно добро място за вдъхновение, защото продуктите са пред мен, само трябва да избера онези, с които си представям съчетанието на римското броколи.

Чери домати

В кошницата добавих още чери домати в различни цветове, пъдпъдъчи яйца и едно парче бри. Този път, като ме попитаха на касата какво ще правя с този странен зеленчук, нямах много за казване, защото все още не бях намислила нещо конкретно; мислих си за топла салата или за печено романеско и сос с бри, подобно на печения карфиол, но думата oгрeтен се изплъзна непринудено от устата ми и като че ли беше като самоподсказване.

Подготвените романеско и чери домати за печене

Така, поне за един следобед бръмченето в главата ми поутихна и се засенчи от приятно и спокойно приготвяне и снимане на храната, която избрах от супермаркета и която вече не се чудих как и в какво да я съчетая. За моя изненада дори реших, че рецептата е подходяща за бързо приготвяне, но не по-бързо от 42 минути, ако романеско и доматите се запекат предварително във фурната. По-бързият вариант е ако розичките романеско се бланшират за 3-4 минути във вряща подсолена вода, вместо да се пекат, а след това доматите да се смесят сурови с тях. Но дали някой би имал нещо против за по-дълбок вкус, такъв който е сладко-опушен и носи съвсем лека препечена хрупкавост? Ето затова избрах по-дългия вариант, в който романеско и доматите се запичат. С розмарин и маточина. Това отнема 40 минути.

Сос с бри

Междувремнно се приготвя сосът с бри, който е много лесен и би могъл да се използва като дип за зеленчуци и за препечен хляб. Всъщност толкова е бърз, че може да се направи три минути преди да е изтекло времето за печене на романеско и доматите, а ако решиш да го ползваш за нещо друго, значи три минути преди вечеря са достатъчни.

Подготвените купички за грила

Но не това е звездният момент в приготвянето на моето гратине. Звездният момент е именно в гратинирането. В моята фурна – по малко от минута. Което означава, че за да сервирам веднага е необходимо преди да сложа аранжираните купички под грила на фурната, вече трябва да съм препекла филийките, с които ще допълня ястието. След това ми остава само да пазя купичките от Даниел, който със сигурност ще си забоде пръста във всеки един полутечен жълтък на пъдпъдъчите яйца.

След като си направих това удоволствие, сравнително непринудено и бързо, продължавам да подскачам като навита на пружина и да се вълнувам от предстоящото представяне на първата ми книга, до такава степен, че вече наистина не мога да мисля за нищо друго.

Романеско гратине в сос с бри и пъдпъдъчи яйца

Романеско гратине в сос с бри и пъдпъдъчи яйца

Ако ти е трудно да намериш романеско броколи, може да опиташ тази рецепта с обикновено броколи или карфиол.

Розмаринът и маточината са от растения, които отглеждам у дома и докато пресен розмарин може да се намери в почти всички хранителни магазини, маточината не се среща лесно. Ако не може да намериш прясна, използвай една чаена лъжица сушена или добави малко настъргана лимонова кора вместо нея.

За 4 порции като предястие или 2 малки порции като лека вечеря. Ако се сервира като основно, всичко може да се запече в един съд.

Продукти:

  • 1 средно голяма глава романеско броколи, разделена на розички, по-големите разполовени
  • 250 г чери домати, разполовени
  • 1 чаена лъжица нарязан пресен розмарин
  • 1 супена лъжица нарязана прясна маточина
  • 2 супени лъжици зехтин
  • сол и прясно смлян пипер меланж
  • 40 г печени лешници, нарязани на едро
  • 150 мл животинска сметана
  • 1 скилидка чесън, цяла, леко смачката с нож
  • 220 г сирене бри, с отстранена кора и нарязано на кубчета
  • 8 пъдпъдъчи яйца
  • бучка масло за намазване на купичките

Фурната се нагрява на 200ºC. Широка тава се застила с хартия за печене. В нея се смесват романеско, доматите, зехтинът, розмаринът и маточината. Посоляват се на вкус със сол и прясно смлян пипер меланж и се разбъркват така, че да се покрият равномерно със зехтина и подправките. Слагат се на средна скара в предварително нагрятата фурна и се запичат за 40 минути.

Междувременно се подготвят 4 огнеупорни ниски керамични купички (с диаметър 12 см е добре), които се намазват с масло.

За соса в касерола се смесват сметаната и скилидката чесън. Слагат да се заврат и се варят около минута. Скилидката чесън се отстранява и към сметаната се добавя сиренето. Разбърква се на слаб огън докато се разтопи.

Когато зеленчуците са готови се смесват с лешниците и се разпределят в четирите купички. Заливат се със соса и във всяка купичка се чукват по две пъдпъдъчи яйца. Яйцата се посоляват с малко сол.

Фурната се включва на опция грил. Купичките се подреждат в тава, която се слага на най-високото ниво на фурната. Наблюдават се постоянно и когато белтъкът на яйцата стегне се изваждат от фурната. Това отнема много кратко време, затова е необходимо след като се сложат под грила да се следят.

Сервират се веднага с препечен хляб.

Кулинарно - в кухнята с Йоана

Романеско гратине в сос с бри и пъдпъдъчи яйца е публикация на от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана


Запечени чушки с крем-сирене и прошуто, с хрупкави хлебни трохи и лешници

$
0
0

Лятото е пълно със студени ястия и като изключим салатите, дори тези ястия, които са готвени, в повечето случаи са приятни за ядене студени. Студен рататуй или брям? Никакъв проблем. Студени печени патладжани с домати? Дори е препоръчително. Лятото е пълно и с пълнени зеленчуци. С всичко, с което разполагаме в този сезон – от тиквички, през патладжани, домати, до чушки – може да бъде напълнено, сготвено и консумирано студено. Това определено спестява от времето за подготовка на вечерята, защото може да се направи по-рано или дори от предния ден. Едно такова ястие ми хрумна в стремежа си бързо да приготвя едни чушки и да оползотворя едно крем сирене, залежаващо в хладилника. Това беше импулсивна комбинация, в синхрон със сезона и наличните продукти, но съчетанието им със салата от домати е колкото разбираемо, толкова и непринудено. Лека вечеря, която ако приготвиш в по-голямо количество може да остане и за лек обяд на следващия ден. А защо не и обратното?

Печени пълнени чушки с крем-сирене и прошуто, с хрупкави хлебни трохи и лешници

Първите ми спомени за пълнени чушки са големи, червени и месести, с пълнеж от кайма и ориз. За да не се задавя с люспата на чушката, майка ми я разцепваше по дължина и изваждаше пълнежа, който смесваше с яйчния сос с кисело мляко. Трябваше ми много време след това, докато се откажа от този навик и започна да използвам нож, с който да срязвам чушката на хапки, които да съдържат всичко от ястието наведнъж. Едва по-късен спомен са ми зелените печени чушки пълнени с яйце и сирене. На тези чушки им трябваше много голямо количество салата от домати, тъй като бяха хем сухи (особено ако вместо сирене се използва извара или се ядат студени), хем много солени от обилния пълнеж от сирене, обгърнат от тънката зелена кожица. Не казвам, че не бяха вкусни, макар да можеха да са по-добри, но така или иначе не познавахме друго – нито като разнообразие от продукти, нито като разнообразие от рецепти.

Печени пълнени чушки с крем-сирене и прошуто, с хрупкави хлебни трохи и лешници

Въпреки че тези две неща са толкова свързани и зависими едно от друго, има случаи, в които да разполагам с ограничен брой продукти, с които да приготвям изненадващо хармонични ястия или обратното. Разполагам с много разнообразни продукти, но не намирам отлични комбинации между тях. Приемливи, може би, но не и такива, които да ме завладеят и да ме накарат да си запиша какво точно направих с тях. Този път бях в първия случай и спонтанно преобразих даденото в необходимото.

Със своя свеж вкус, зелените чушки много приятно се смесиха с лекото кремообразното сирене, което подплътих с пармезан и прошуто, и овкусих с вечните летни билки мащерка и босилек. Най-очарователната част обаче са хлебните трохи, които смесих с лешници и зехтин. Точно те се оказаха завършващата част към тази комбинация.

В сериозността си към тази рецепта, ще спомена и хумористичната част, която само Вальо може да измисли. Гледа той сервираните чушки и казва: „Ха, това са пълнени чушки с крем иии… орехи отгоре! Тази поръска прилича на онова, с което се поръсват тортите; на орехи прилича. Хм, чушки с крем.“ Сипвам му вино, което той отскоро сам проявява желание да пие (най-после!) и го каня на празнична лятна вечеря от „чушки с крем“.

Печени пълнени чушки с крем-сирене и прошуто, с хрупкави хлебни трохи и лешници

Запечени чушки с крем сирене и прошуто, с хрупкави хлебни трохи и лешници

За 2 големи или 4 малки порции.

За чушките:

  • 4 средно големи зелени чушки
  • зехтин и малко сол за поръсване на чушките
  • 300 г крем-сирене
  • 50 г прясно настърган пармезан
  • 70 г прошуто, нарязано на дребно
  • 2 големи яйца, леко разбити
  • 1 чаена лъжица нарязана прясна мащерка
  • 1 супена лъжица нарязан пресен босилек

За хлебните трохи:

  • 50 г от средата на бял хляб, нарязана на кубчета
  • 20 г лешници
  • щипка малдонска сол
  • 2 чаени лъжици зехтин

Фурната се нагрява на 180ºC. Подготвя се тава, която се застила с хартия за печене.

Чушките се срязват на две по дължина и с помощта на остър нож се отстраняват семенниците и жилките. Намазват се от вътрешната страна с малко зехтин и се посоляват с малко сол.

В купа се смесват крем-сиренето, пармезанът, прошутото, мащерката и босилекът. Добавят се леко разбитите яйца и всичко се разбърква хубаво. Тази смес се разпределя в чушките. Не добавям сол, тъй като наличната в прошутото и пармезана са ми достатъчни.

За трохите хлябът, лешниците и щипка сол се смилат в кухненски робот на едри трохи. Добавя се зехтинът и сместа отново се разбива за кратко, докато хлябът се овлажни от зехтина. Трохите се поръсват върху чушките.

Чушките се подреждат в тавата и се пекат 40 минути. Сервират се топли или студени със салата от домати.

Кулинарно - в кухнята с Йоана

Запечени чушки с крем-сирене и прошуто, с хрупкави хлебни трохи и лешници е публикация на от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана

Бъркани яйца с аспержи и чеснови крутони

$
0
0

Една от примамливите храни за мен в пролетния сезон са аспержите. Не пропускам да ги приготвя по най-класическия начин – бланширани и гарнирани със сос холандес и настърган на люспи пармезан. Обожавам това предястие и отделям време за него през почивните дни, когато имам възможност да приготвя и основно ястие, съвсем предполагаемо по-засищащо и достатъчно като количество. Но за да мога да се насладя на аспержите и през седмицата (все пак сезонът им е кратък, а ниските цени траят още по-кратко), когато времето за приготвяне на вечерята е ограничено, ми се наложи да мисля над тях не като нещо за гарниране, а като продукт в основно ястие.

Бъркани яйца с аспрежи и чеснови крутони

Така открих едно прекрасно предложение от  cooking.nytimes.com, което освен бързо, се оказа и гъвкаво за импровизации. Вместо чоризо, използвах бекон, но ти може да използваш панчета или шунка. От коментарите под рецептата може да ти хрумнат и други вариации – някои вече са я приготвяли със сушени домати, а идеята за добавяне на скариди много ми допадна, затова опитах и така. Прясно настърган пармезан за завършване също ще бъде добро попълнение.

Бъркани яйца с аспрежи и чеснови крутони

Това, за което трябва да се внимава в приготвянето на ястието е да не се преготвят аспержите и яйцата след това. Аспрежите трябва да останат крехки, а яйцата да се сготвят само докато стегнат, но да останат кремообразни и пухкави. Чесновите крутони контрастират с хрупкавата си текстура и допълват с вкус, затова не ги пропускай.

Бъркани яйца с аспрежи и чеснови крутони

Бъркани яйца с аспержи и чеснови крутони

Рецептата е адаптирана от cooking.nytimes.com.

За 2-3 порции като основно или 4-6 порции като допълващо ястие.

За крутоните:

  • 3 супени лъжици зехтин
  • 2 скилидки чесън, обелени и смачкани
  • 4 големи филии хляб от предния ден, нарязан на кубчета
  • сол и прясно смлян черен пипер

За бърканите яйца:

  • 1 супена лъжица зехтин
  • 60 г бекон, нарязан на кубчета
  • 500 г аспержи, почистени и нарязани на парчета с дължина 3-4 см
  • 1 връзка пресен лук, нарязан на ситно
  • 1 скилидка чесън, накълцана на ситно
  • 8 големи яйца, леко разбити
  • сол и прясно смлян черен пипер
  • 2-3 супени лъжици нарязан пресен магданоз

За крутоните в тиган се нагрява зехтинът на умерен котлон. Добавят се скилидките чесън и се запържават около минута докато се зачервят леко. Изваждат се и в тигана се добавя нарязаният на кубчета хляб. Посолява се със сол и прясно смлян черен пипер. Разбърква се хубаво, за да се овалят всички кубчета в мазнина и се готвят на умерен котлон 8-10 минути или докато станат златисти и хрупкави. Разбъркват се често за да се сготвят равномерно. Когато са готови се прехвърлят в чиния и се оставят да се охладят.

За яйцата в същия тиган на умерен котлон се загрява една супена лъжица зехтин. Добавя се беконът и се запържва 1-2 минути докато започне да променя цвета си. Добавят се аспержите и се готвят 4-5 минути като се разбъркват периодично. Аспержите трябва да останат хрупкави и стегнати. Добавят се пресният лук и чесънът и се разбъркват около минута.

Междувременно яйцата се разбиват леко с вилица или телена бъркалка и се посоляват със сол и прясно смлян черен пипер. Изсипват се в тигана при аспрежите и се готвят 2-3 минути като се разбъркват постоянно по следния начин: с дървена лъжица или шпатула яйцата се разбъркват от периферията на тигана към средата, като с лъжицата или шпатулата се остъргва дъното на тигана. Може да проследиш тази техника във видеото от Clean & Delicious (от 1:48 минута). Яйцата се готвят докато стегнат, но да останат кремообразни и пухкави.

Сервират се веднага поръсени с крутоните и пресен магданоз.

Бъркани яйца с аспрежи и чеснови крутони

Още рецепти с аспержи

Други ястия с яйца

Кулинарно - в кухнята с Йоана

Бъркани яйца с аспержи и чеснови крутони е публикация на от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана

Гратен от спанак с рикота и рохки яйца

$
0
0

Спанакът е онези храни, които изобилстват два пъти годишно. Единият е през пролетта, сякаш да ни каже, че идва зелената вълна и да ни освежи от монотонните зимни ястия през януари и февруари. Вторият е през есента, когато отново се завръща свежестта му на пазара, но този път сякаш за да ни подскаже, че вече трябва да се сбогуваме с всичко зелено до пролетта. Добра причина да приготвя рецепта с него и да я споделя, но имам и един още по-голяма стимул за това.

Гратен от спанак с рикота и рохко яйце

Преди няколко години, ако някой ми беше казал, че детето ми ще обича спанак, нямаше да му повярвам изобщо. Всъщност, аз и сега не вярвам, че съществуват деца, които обичат зелена храна. Не можех да повярвам и на думите на Даниел, когато един ден – беше тази пролет – ми каза, че обича спанак. Уау! Изглежда, нямаше нужда да гледаме за Попай моряка и да го убеждавам колко силен ще стане, ако яде спанак и все пак започнахме да го правим. Това би могло да засили апетита му, пък и анимациите, макар и от 30-те години са забавни.

Подготвените продукти за гратена

Нарязаните на ситно шалот и чесън

Нарязаният бланширан спанак

Последната ми версия със спанак е желанието ми да го направя кремообразен, но без да го утежнявам с масло и сметана. Приготвих индивидуални гратени, в които има и цяло яйце, и рикота, но по впечатляващата част в тях е жълтото полутвърдо сирене, което всички у дома харесваме – с млечен вкус и аромат, умерено солено, идеално след запичане – това е гравиера. Може да се намери в по-големите супермаркети или да се замени с пармезан или пекорино за тази рецепта. Наравно със сиренето, в гратена включвам и хлебни трохи панко, които също могат да се намерят в по-големите магазини. Могат спокойно да се заменят с трохи от остарял хляб, но ако видиш панко, не се колебай да вземеш, защото тяхната хрупкавост е екстремна и на мен лично ми дават много добър контраст с кремообразния спанак и рохкото яйце в него.

Добавяне на масло и бульон към сотирания спанак

Смесване на сотирания спанак с рикота

Разпределяне на спанака на индивидуални порции

И последно, но много важно за мен в тази рецепта  – индийското орехче. Не съм сигурна, дали то прави вкуса на спанака по-добър или спанакът откроява неговия вкус, но в друго съм сигурна – спанакът и индийското орехче са прекрасно съчетание, особено ако при тях има млечни продукти – сирена, масло, сметана.

Гратен от спанак с рикота и рохко яйце

Сега си представи кремообразен, добре овкусен спанак, допълнен от рикота, яйце с течен жълтък и хрупкави трохи с аромата на разтопено жълто сирене. Струва ми се, че вече вярвам, защо на Даниел му харесва. Всичко, което ти трябва след това е филия пресен бял хляб и добре охладено пино гриджо или шардоне. Есента е тук и е добре да я приветстваме, защото в познатите си пъстри листа, тя носи хубави нови идеи.

Гратен от спанак с рикота и рохко яйце

Гратен от спанак с рикота и рохки яйца

Вместо в два индивидуални съда, спанакът с рикотата може да се изсипят в малка тава, в която да се направят гнезда за яйцата. Рецептата лесно може да се увеличи на три, четири или повече порции, когато е необходимо. При повече порции, когато гратенът се сервира като предястие, може да се приготви в рамекини. Тогава ще бъде необходимо по-малко количество спанак за една порция, яйцата се запазват по едно на порция. Чувствай се свободно да поръсиш гратена след изпичането с каквито обичаш пресни зелени подправки. На мен ми харесва както с копър, така и с босилек.

Рецептата е за 2 порции.

Продукти:

  • 500 г спанак
  • 1 супена лъжица зехтин
  • 1 глава шалот или малка глава жълт лук, нарязан на ситно
  • 3 скилидки чесън, нарязани на ситно
  • 1 супена лъжица масло
  • 50 мл пилешки или зеленчуков бульон, или вода
  • 120 г рикота
  • прясно настъргано индийско орехче
  • 15 г панко или трохи от бял хляб
  • 15 г твърдо жълто сирене като гравиера, пармезан или пекорино, настъргано
  • 2 яйца
  • сол и прясно смлян черен пипер

В голяма тенджера се слага вода да заври. Спанакът се почиства от дръжките и се измива хубаво. Слага се във врящата вода и се бланшира 4-6 минути. Отцежда се хубаво от водата и се нарязва на едро.

Фурната се нагрява на 180ºC с опция топъл въздух или с включен вентилатор. В тиган се нагрява зехтинът. Добавя се лукът и се сотира 1-2 минути. Добавя се чесънът и се разбърква няколко секунди докато отдели аромата си. Тогава към тях се добавят спанакът и маслото. Разбъркват се докато маслото се разтопи. Към спанака се добавя бульонът или водата. Готви се 3-4 минути, докато течността се изпари. Посолява се със сол и прясно смлян черен пипер и се отстранява от котлона.

В тигана към сготвения спанак се добавят рикотата и прясно смляно индийско орехче. Разбъркват се хубаво и сместа се прехвърля в два индивидуални огнеупорни съда. Прави се вдлъбнатина в средата и се чуква по-едно яйце на всяка порция. Поръсват се със смесените панко и жълто сирене.

Съдовете се слагат на средно ниво в предварително нагрятата фурна. Запичат се 8-10 минути докато белтъкът на яйцето се стегне, а жълтъкът остане все още течен. Сервират се веднага.

Даниел яде гратен от спанак

Още рецепти със спанак

Други рецепти с рикота

Други рецепти за гратен

Варени яйца в сос от карамелизиран лук и спанак

$
0
0

Ако са ти останали някакви варени яйца от Великден и вече ти се иска да ги използваш в нещо по-различно от салата с маруля и репички или руло Стефани, тогава прегледай тази рецепта. Това ястие е базирано на рецептите за къри яйца и по-специално на къри яйца от Керала, които се приготвят в сос от карамелизиран лук с много подправки.

Варени яйца в сос от карамелизиран лук и спанак

От време на време приготвям подобен сос с олекотена версия на подправките, като най-често използвам куркума, джинджифил и чесън, а понякога и кимион. Използвам го за добавяне върху ястия или печени зеленчуци и ми харесва, защото обичам сладостта на карамелизирания лук, а подправките донасят още дълбочина на вкуса му. Последният път, когато го приготвях за пилаф с пилешко месо, добавих и малко спанак. С все още присъстващите на масата ни великденски яйца реших, че този сос ще бъде прекрасен за обновяване им, като самите те се превърнат в основата на основното ястие за следващия ден. Разбира се, това е подходящо не само за останали от Великден яйца и ако комбинацията ти допада, просто може да свариш няколко.

Варени яйца в сос от карамелизиран лук и спанак

Допълвам ястието с прясна мента и египетска смес дука, за която вече потвърдих, че е универсална и ръся на почти всичко. Е, опитвам се да не прекалявам с това и да не ти дотягам с нея, но така всъщност откривам много приятни комбинации. А в тази с яйцата е прекрасна! Реших също така да сервирам това ястие в източен стил с френски хляб. Би било чудесно с пита или пилаф, но смятам и френските багети за универсален хляб. Няма как да не подхожда на всичко с екстремно хрупкавата си кора, жилавата сърцевина, която попива всякакви сосове и незаменимия вкус на прясно изпечен бял хляб.

Варени яйца в сос от карамелизиран лук и спанак

Варени яйца в сос от карамелизиран лук с джинджифил и спанак

За 3 порции като основно ястие, придружено със салата или 6 порции като предястие.

Продукти:

  • 6 твърдо сварени яйца
  • 2 супени лъжици олио
  • 1 супена лъжица масло
  • 3-4 скилидки чесън, ситно нарязани
  • 1 чаена лъжица куркума
  • 1 супена лъжица настърган пресен джинджифил
  • ½ чаена лъжица семена кимион
  • 5 глави жълт лук, нарязан на полумесеци
  • 1 голям домат, обелен и нарязан на дребни кубчета
  • 1 шепа бейби спанак
  • сол и прясно смлян черен пипер

За сервиране:

Яйцата се обелват и всяко се срязва от четири страни по дължина до жълтъка.

В широк тиган на умерен към силен котлон се нагряват олиото и маслото. Когато се загреят хубаво, в тигана се добавят чесънът, куркумата, джинджифилът и семената кимион. Разбъркват се около 30 секунди докато отделят ароматите си. При тях се добавя лукът и се посолява с малко сол. Разбърква се хубаво и котлонът се намалява до умерен към слаб. Лукът се готви 30-40 минути като се разбърква периодично. Трябва да омекне хубаво, да придобие сладост и тъмен златист цвят.

Карамелизиране на лука за соса

Когато лукът е готов котлонът се увеличава отново на умерен към силен и в тигана се добавят доматите. Разбъркват се 2-3 минути. В тигана се излива 150 мл гореща вода. Добавя се спанакът и се разбърква докато завехне. Сосът се посолява със сол и прясно смлян черен пипер. Добавят се яйцата и се готвят в соса 3-4 минути като се разбъркват в него внимателно за да се овкусят. Ако има нужда се добавя още малко вода.

Сосът с яйцата се сервира в дълбоки чинии с нарязани пресни краставици и репички и бял хляб. Поръсва с прясна мента и дука.

Варени яйца в сос от карамелизиран лук и спанак

Още рецепти с варени-яйца

Други рецепти с карамелизиран-лук

Торта Паскуалина –италиански великденски пай със зеленолистни, рикота и яйца

$
0
0

Макар този празничен солен пай от Лигурия да се приготвя традиционно за Великден, той е и прекрасно ястие за цялата пролет. Може да се приготви с всякакви пролетни зеленолистни, пресен лук, билки, артишок или грах, които се комбинират с прясно сирене и яйца и се изпичат в тънка тестена кора.

Торта Паскуалина - италиански великденски пай със зеленолистни, рикота и яйца

Паят е още по-добър на следващия ден, затова позволява да се приготви предварително и да бъде част от великденските празници, но и просто като вегетарианско ястие във всеки един ден от пролетта.

Приготвеното тесто за торта Паскуалина

Паят има дълга история още от 16 век, което го прави и с голям избор от варианти за рецепти. В едни от първите, както гласи легенда за него, италианските жени са го приготвяли с 33 слоя от тестото – по един за всяка година на Исус. Днешните версии са опростени с един слой, но пък тестото остава също толкова просто и е без мая или набухватели. Това автоматично прави рецептата по-бърза за приготвяне, защото няма нужда от изчакване за втасване, макар че съм попадала и на рецепти за пая с тесто с мая. Решавам да го запазя обаче и то не толкова заради автентичност, колкото да остане възможно по-семпъл.

Пресен спанак, зелен лук, грах, рикота, пармезан, яйца и билки за торта Паскуалина

Пълнежът е по-интересната част в него и може да съдържа от всички пролетни зеленолистни, за които се сетиш. Най-често се приготвя със спанак, чиято версия следва, но ако разполагаш с манголд (листно цвекло), лапад, левурда, кейл или дори коприва, защо да не се използват? Комбинацията на всички тях с прясно сирене или извара, както и с яйца е прекрасна. В традиционните рецепти се използва и артишок – също пролетен зеленчук или по-скоро цвете, което колкото и да е пролетно, не се намира толкова лесно при нас дори в сезона си. Много добра алтернатива е грах, който включих в настоящата рецепта, но ако помислим за още пролетни зелени зеленчуци, то и аспержите биха се включили прекрасно тук.

Яйца за торта Паскуалина

За пълнежа използвам още цяла връзка пресен лук, вместо стар и любимите свежи билки – босилек и мента, които с ароматите си още повече засилват усещането за пролет. Разбира се, може да се добави магданоз и копър, а ако се търси по-сходен до италианския пай вариант, тогава използвай прясна майорана, макар че и тя като артишока не се намира така лесно.

Торта Паскуалина - италиански великденски пай със зеленолистни, рикота и яйца

Рикотата е по-нежна от изварата и затова я предпочитам, но правилата тук са да няма правила и може да приготвиш твоя пролетен пай с каквото прясно сирене или извара имаш под ръка. От подправките не изпускам индийското орехче, когато приготвям нещо със спанак и ако още не си опитвал комбинацията, направи го, независимо какво ястие със спанак правиш. Обещавам ти, че ще се изненадаш насладиш много приятно.

Торта Паскуалина - италиански великденски пай със зеленолистни, рикота и яйца

С какво обаче се отличава този пай? Това са целите сурови яйца, които се поставят в направени гнезда в плънката. Яйцата се сготвят докато паят се пече, а разрезът е весел и красив – и за празник и за радост във всеки един пролетен ден.

Торта Паскуалина - италиански великденски пай със зеленолистни, рикота и яйца

Торта Паскуалина – италиански великденски пай със зеленолистни, рикота и яйца

Източниците, които използвам като навигация за тази рецепта са italyonmymind.com.au, откъдето взимам идеята за грах в плънката, deliciousmagazine.co.uk, откъдето използвам пропорции за тестото и ottolenghi.co.uk, който ми напомня, че винаги мога да изляза от рутината и да обогатя храната с различни от обичайните подправки.

За форма с диаметър 20 см – 8 порции.

За тестото:

  • 300 г брашно
  • 2 супени лъжици (30 мл) зехтин
  • ¼ чаена лъжица сол
  • 150 мл топла вода

За пълнежа:

  • 600 г пролетни зеленолистни от един вид или смес – спанак, лапад, манголд
  • 2 супени лъжици зехтин
  • 1 връзка пресен лук, нарязан на ситно
  • 200 г грах
  • 250 г рикота
  • 50 г настърган пармезан или пекорино
  • 2 супени лъжици нарязан пресен босилек
  • 2 супени лъжици нарязана прясна мента
  • ¼ чаена лъжица смляно индийско орехче
  • 3 яйца, за плънката
  • 6 яйца, за гнездата
  • сол прясно смлян черен пипер

Приготвяне на тестото

Брашното се смесва със зехтина и солта. Добавя се водата и се замесва меко тесто. Измесва се върху леко набрашнен плот докато стане гладко и еластично. Покрива се със стреч фолио или кухненска кърпа и се оставя за 20-30 минути.

Приготвяне на плънката

Зеленолистните се измиват под студена течаща вода. Слагат се във вряща вода на котлона и се готвят 2-3 минути. Отцеждат се много добре през цедка, като се притискат, за да се отдели възможно повече вода от тях. Трябва да бъдат добре отцедени, защото тази вода ще овлажни тестото докато паят се пече. След като се поохладят се нарязват на едро с нож.

В голям тиган се нагрява зехтинът на умерен към силен котлон. Добавя се лукът и се разбърква около минута. Добавят се зеленолистните и грахът и се разбъркват с лука. Готвят се 1-2 минути. Ако има отделена течност в тигана, тя се оставя да се изпари.

Тиганът се отстранява от котлона и към зеленолистните се добавят рикотата, пармезанът, билките и индийското орехче.

Яйцата за плънката се разбиват леко с вилица. От тях се заделя 1 супена лъжица, с която по-късно ще се намаже повърхността на пая. Останалото количество яйца се добавят в плънката. Всичко се посолява със сол и черен пипер и се разбърква хубаво.

Приготвяне и изпичане на пая

Фурната се нагрява на 180ºC с опция горен и долен реотан. Подготвя се форма за печене с диаметър 20 см, с подвижно дъно. Дъното се покрива с хартия за печене. Дъното и стените на формата се напръскват със спрей за печене.

Тестото се разделя на две части, като едната да бъде 2⁄3 от него, другата 1⁄3. По-голямата част се разточва върху леко набрашнена повърхност на кръг с диаметър около 35 см и дебелина 2,5 мм. Кръгът се поставя във формата, като хубаво се притиска по дъното и стените ѝ, а краищата на тестото се оставят да стърчат навън от ръба ѝ.

Поставяне на по-голямата част от тестото във формата за печене

По-малката част от тестото се разточва на кръг с диаметър 25 см и дебелина 2,5 мм. Оставя се настрана.

Във формата с тестото се изсипва цялата плънка от зеленолистни и се заглажда. На повърхността ѝ симетрично се правят 6 гнезда. Най-удобно е да се направят с лъжица за сладолед, чиято изпъкнала част се притиска в плънката. Във всяко гнездо се чуква по едно яйце. Ако части от белтъците на яйцата излязат от гнездатаа и покрият цялата повърхност, това не е проблем.

Сложената плънка в пая и оформените гнезда с цели яйца в него

Ръбът на долното тесто се намазва с малко от разбитото заделено яйце, за да може да залепне с горното тесто. Разточеният малък кръг се поставя върху яйцата, като се следи краищата му да съвпаднат със стърчащите краища на долното тесто. Двете теста се слепват. Излишното тесто се изрязва с ножица и се оформя красив борд с пръсти или с помощта на вилица.

Поставяне на горната кора върху пая и изрязване на излишното тесто

Оформеният борд на пая

Цялата повърхност на пая се намазва с остатъка от заделеното яйце. От изрезките тесто може да се направят декоративни елементи, които да се залепят върху горната кора.

Аранжираните декоративни елементи върху горната кора на пая

Паят се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се пече 60 минути. Когато е готов се оставя да се охлади поне 30 минути, преди да се освободи от формата.

Изпеченият пай се оставя да се поохлади във формата

Може да се яде леко топъл или със стайна температура. Ако остане за следващия ден, се съхранява в хладилник и много добре се притопля във фурната.

Торта Паскуалина - италиански великденски пай със зеленолистни, рикота и яйца

Още идеи за Великден може да видиш в тематичната страница.

Други рецепти със спанак

Още рецепти от италианска кухня

Яйчена салата с кисели краставички и майонезен дресинг

$
0
0

Не се случва често да приготвям салата на основата на сварени яйца. Ако ги използвам в салати те по-скоро са допълнение, както е при тези аспержи с булгур и тази салата от зеленолистни с бекон. Варени яйца към салатата се появяват покрай Великден, но това е напълно разбираемо.

Яйчена салата с кисели краставички и майонезен дресинг

След като получих обаче 3 кори яйца от село, реших че е време да придобия повече опит с яйчените салати. А те се оказаха прекрасни, защото могат да се добавят към зеленолистната салата, да се използват за сандвичи или като цяло да се превърнат в основно ястие, в зависимост с какво още са допълнени.

Яйчена салата с кисели краставички и майонезен дресинг

Въпреки че основата винаги е една и съща, яйчените салати могат да се приготвят по толкова разнообразни начини, че наистина да не омръзнат толкова скоро при честото им правене, в какъвто случай съм сега. Опитах няколко варианта, които имам намерение да ти споделя и стартирам с тази салата, която бих определила като най-семплата основа, върху която може да се надгражда.

Нарязани сварени яйца за яйчена салата с кисели краставички и майонезен дресинг

Тази салата съдържа сварени яйца, разбира се, които са нарязани на едро. Към тях добавям кисели краставички, пресен лук и зелени подправки.

Смесените съставки за яйчена салата с кисели краставички и майонезен дресинг

Дресингът е комбинация от майонеза и кисело мляко, което добавям за повече свежест и лекота, но избирам киселото мляко да е цедено за да бъде дресингът плътен и кремообразен. По този начин основните продукти за салатата се обединяват, а при престояването ѝ не се отделя вода, която да я разводни.

Смесените съставки за яйчена салата с кисели краставички и майонезен дресинг

Тази яйчена салата ми харесва със зеленолистни салати. Би могла да се използва и за сандвичи, ако яйцата се нарежат на по-ситно. Би могло да се използва само майонеза за дресинга или само цедено кисело мляко или дори заквасена сметана, ако целта е да бъде по-лека. Би могло да се добавят и други зелени подправки, а киселите краставички да се заменят или допълнят с нарязан на кубчета стрък селъри, който може да се манирова предварително за кратко.

Смесените съставки за яйчена салата с кисели краставички и майонезен дресинг

Салатата е много лесна за приготвяне и може да се съхрани в хладилник до 3 дни. Дори забелязах, че на следващия ден от приготвянето ѝ вкусовете са се променили и развили и самата салата е по-вкусна. Все пак, съдържа яйца и майонеза, затова е хубаво да не застоява, ако това изобщо може да се случи.

Яйчена салата с кисели краставички и майонезен дресинг

Яйчена салата с кисели краставички и майонезен дресинг

За 4 порции.

За салатата:

  • 8 твърдо сварени яйца, обелени и нарязани на едро
  • 2-3 кисели краставички, нарязани на кубчета
  • 1 стрък пресен лук, нарязан на ситно
  • 1 супена лъжица нарязан пресен магданоз
  • 1 супена лъжица нарязан пресен копър

За дресинга:

  • 100 г майонеза (виж как да си я приготвиш)
  • 100 г цедено кисело мляко
  • 1 чаена лъжица дижонска горчица
  • 1 супена лъжица лимонов сок
  • сол и прясно смлян черен пипер

За сервиране:

  • накъсани листа маруля
  • рукола
  • пера див лук
  • каперси
  • сладък или лют червен пипер на люспи

Приготвяне на дресинга

За дресинга всички съставки се смесват и се разбъркват хубаво с телена бъркалка.

Приготвяне на салатата

В купа се смесват всички съставки за салатата. Добавя се дресингът и се разбърква хубаво. Може да се приготви предварително и да се съхрани в хладилник.

Сервиране

Салатата се сервира върху накъсани листа маруля и рукола. Поръсва се с пера див лук, каперси и червен пипер.

Яйчена салата с кисели краставички и майонезен дресинг

Още рецепти с яйца

Други рецепти за салати

Яйчена салата с авокадо и млечен дресинг

$
0
0

Три седмици преди Великден аз се озовавам с три кори яйца от село и решавам да изпробвам различни рецепти за яйчени салати. Първата, която споделих е тази основа, върху която може да се импровизира с овкусяването или да се надгражда с още добавки.

Яйчена салата с авокадо и млечен дресинг

Следва яйчена салата, при която яйцата са по-ситно нарязани и смесени с намачкано авокадо, което прави салатата по-подходяща за намазване върху препечен хляб или в сандвич. Дресингът е изцяло млечен, с което тя става по-лека, а богатството във вкуса идва от многото пресни зелени подправки, лук и чесън, които добавям.

Нарязаните продукти за яйчена салата с авокадо и млечен дресинг

Хубавото на тези салати е, че когато престоят стават по-вкусни. Това позволява предварително приготвяне от начало до край, като се съхранява в хладилник до три дни. Тази салата ми харесва върху препечен хляб, но и с богата салата от зеленолистни и репички, а любимото ми допълнение към нея стана поръсване от египетската смес от подправки дука, чиято рецепта може да проследиш в публикацията за „Печени моркови, таханов сос с джинджифил и куркума, египетска смес дука“. Запечените семена кимион, кориандър и резене в сместа много добре допълват вкусовете от яйцата и млечния дресинг.

Смесените продукти за яйчена салата с авокадо и млечен дресинг

И понеже предстои Великден, след който обикновено оставаме с доста сварени яйца, освен да допълним с тях зеленолистните салати, тази яйчена салата с авокадо, както и яйчената салата с кисели краставички могат да се впишат идеално в следпразничното меню, оползотворявайки останалите боядисани яйца. Освен в тези салати обаче, ти предлагам и още няколко рецепти, в които се използват варени яйца и от които да се възползваш като идеи:

Яйчена салата с авокадо и млечен дресинг

Разбира се не е нужно да се чака Великден, за да си приготвиш всички тези рецепти с яйца. Ако ти допадат, запази си ги като идеи и се възползвай от тях по което и да е време.

Яйчена салата с авокадо и млечен дресинг

Яйчена салата с авокадо и млечен дресинг

За 4 порции.

За салатата:

  • 8 твърдо сварени яйца, нарязани на ситно
  • 1 голямо зряло авокадо, намачкано с вилица
  • 1 стрък пресен лук, нарязан на ситно
  • 1 стрък пресен чесън, нарязан на ситно
  • 1 супена лъжица нарязан пресен магданоз
  • 1 супена лъжица нарязан пресен копър
  • 1 супена лъжица нарязана прясна мента

За дресинга:

  • 200 г цедено кисело мляко
  • 1 чаена лъжица дижонска горчица
  • 1 супена лъжица лимонов сок
  • сол и прясно смлян черен пипер

За сервиране:

  • зеленолисни салати
  • репички
  • пера див лук
  • препечен хляб

Приготвяне на дресинга

За дресинга всички съставки се смесват и разбъркват хубаво.

Приготвяне на салатата

Авокадото се обелва и намачква с вилица. Може да бъде по-пюрирано или да се оставят по-едри парченца от него за повече текстура. Намачканото авокадо се смесва с нарязаните на ситно яйца, лукът, чесънът и зелените подправки. Добавя се дресингът и всичко се разбърква хубаво. Може да се приготви предварително и да се съхрани в хладилник до 3 дни.

Сервиране

Салатата се сервира с различни видове зеленолистни салати, нарязани на кубчета репички, пера див лук и препечен хляб.

Яйчена салата с авокадо и млечен дресинг

Още рецепти с яйца

Други рецепти с авокадо


Билкова холандска палачинка със сотирани гъби и аспержи

$
0
0

Холандската палачинка (Dutch baby) най-често се приготвя сладка и се асоциира със закуска или десерт, но аз реших да подходя малко по-различно с нея. Реших го, защото ми се стори идеална за пролетно-лятна вечеря. Освен това и бърза. Затова се възползвах от идеята за такава бързо приготвена палачинка във фурната, като вместо сладка я направих солена и с билки. За да допълня това леко и хрупкаво тесто, сервирах със сотирани гъби и аспержи – съвсем подходящо в този сезон, но нека бъде и идея за предстоящото лято, в което аспержите може да се заменят с тиквички, например.

Билкова холандска палачинка със сотирани гъби и аспержи

Изобщо, всякакви сотирани или печени зеленчуци биха могли да се включат тук, а защо не и прошуто, пушена сьомга, скариди, различни видове сирена или всичко, за което се сетиш и ти е вкусно. Варианти безброй, а в идеята на тази публикация главна е холандската палачинка, която с малко и достъпни съставки, но с определена техника на приготвяне, носи наслада сама по себе си с мека сърцевина и екстремно хрупкава кора.

Аспержи, печурки, билки и яйца, прясно мляко и пармезан за солена холандска палачинка

Обикновено като се спомене палачинка, първото за което се досещам е френската класика – тънка, изпечена в тиган на котлона и сервирана за закуска със сладко, мед или просто пудра захар. За разлика от нея, холандската палачинка се изпича във фурната, като обикновено това става в чугунен тиган, но и всеки метален тиган подходящ за фурна би свършил работа.

Изпечената билкова холандска палачинка

Предварителното му нагряване във фурната, преди да се излее сместа в него е важно, за да започне самата смес да се надига и да се разширява настрани, като образува стена. Дъното на палачинката изтънява и докато то се изпече, така че да остане меко и съвсем леко влажно, стените ѝ се изпичат до хрупкаво, като това е най-осезаемо по самите краища. Харесвам този контраст в нея, защото имам и сочна среда, и крехки краища. Напомня на йоркширски пудинг, но по-голям, защото той обикновено се приготвя в индивидуални форми, ала техниката е същата. Точно заради малкия си размер, при него има повече хрупкаво, но за тези различия ще си говорим някой друг път.

Билкова холандска палачинка със сотирани гъби и аспержи

Освен вкусна, тази солена версия на палачинката е лесна и бърза за приготвяне. Изпича се за около 15 минути в силна фурна, за което време може да се подготвят зеленчуци на котлона за нейното гарниране. Единствения недостатък е, че не е подходяща за предварително приготвяне и трябва да се сервира веднага след като се извади от фурната, защото хрупкавите краища бързо омекват и любимият контраст се губи. Затова, когато реша да приготвям холандска палачинка, внимавам да съм подготвила предварително всичко което ще я допълни, че дори и да съм подредила масата за вечеря. В този момент, изваждам палачинката от фурната, настъргвам върху нея пармезан и сервирам веднага, като най-често я разкъсвам, вместо да я режа.

Билкова холандска палачинка със сотирани гъби и аспержи

Билкова холандска палачинка със сотирани гъби и аспержи

Сместа за палачинката е адаптирана от bake-street.com и са най-добрите пропорции, на които съм попадала досега. Идеята за билки в нея е от whatshouldimakefor.com.

За 4 порции.

За гъбите и аспержите:

  • 1 супена лъжица зехтин
  • 150 г печурки, нарязани на филийки
  • 200 г аспержи, нарязани на парчета по диагонал с дължина 3 см
  • по 1 чаена лъжица нарязани пресни магданоз, копър и мента
  • сол и прясно смлян черен пипер

За билковата холандска палачинка:

  • 4 големи яйца
  • 100 мл прясно мляко
  • 60 г брашно
  • ⅛ чаена лъжица смляна морска сол
  • 1 чаена лъжица нарязана прясна мащерка
  • 1 супена лъжица нарязан пресен магданоз
  • 2 супени лъжици масло

За сервиране:

  • 30 г настърган пармезан
  • зеленолистни салати

Приготвяне на гъбите и аспержите

Зехтинът се загрява в широк тиган на силен котлон. Добавят се гъбите и се сотират 3-4 минути като се разбъркват 2-3 пъти за това време. Изваждат се от тигана с решетъчна лъжица и се оставят настрана. В същия тиган се добавят аспержите и се сотират 2-3 минути, като се разбъркват периодично. При тях в тигана се връщат гъбите и се разбъркват. Тиганът се отстранява от котлона. При зеленчуците се добавят зелените подправки и се посоляват със сол и прясно смлян черен пипер. Оставят се настрана, на топло място.

Приготвяне на билковата холандска палачинка

Докато се сотират гъбите и аспержите, фурната се нагрява на 220ºC с опция горен и долен реотан. Подготвя се чугунен тиган или друг тиган подходящ за фурна с диаметър 24-26 см. Тиганът се нагрява заедно с фурната, като се слага на средно ниво в нея.

Яйцата се разбиват с телена бъркалка. Към тях се добавя брашното и се разбърква с телена бъркалка с енергични движения, така че да не остават бучки в сместа. Към сместа се добавя всичкото мляко и отново се разбърква. Добавят се солта, мащерката и магданозът и се разбъркват хубаво.

Когато фурната и тиганът в нея са добре нагрети, в тигана се слага маслото и се оставя да се разтопи. Когато се разтопи, тиганът се разклаща и завърта, така че маслото да покрие цялата му повърхност. Сместа за палачинката се излива в тигана и той се поставя на средно ниво във фурната. Палачинката се пече 15-17 минути или докато краищата ѝ бухнат, а цветът в средата ѝ стане златисто кафяв. Цветът по краищата ще бъдат по-тъмни и хрупкави.

Холандска палачинка изпечена в чугунен тиган
Холандска палачинка изпечена в чугунен тиган
Холандска палачинка изпечена в алуминиев тиган
Холандска палачинка изпечена в алуминиев тиган

Когато се извади от фурната, краищата на палачинката малко ще спаднат – това е нормално.

Сервиране

Холандската палачинка се сервира веднага след като се извади от фурната. Поръсва се с настърган пармезан и се гарнира със сотираните зеленчуци и зеленолистни салати.

Още рецепти с гъби

Още рецепти с аспержи

Други рецепти за предястия

Яйчени мъфини със зеленчуци

$
0
0

Напоследък готвенето у дома се свежда до много бързи ястия за вечеря, даже понякога минавам и идеите на Джейми Оливър в неговото 15 минутното меню, но както и той ще ви каже, предварителната подготовка и заготовките са ключов момент за това.

Яйчени мъфини със зеленчуци

Отделям повече време за приготвяне на храна през почивните дни и макар бавното печено да се готви дълго време, то в крайна сметка се готви само, така че имам време да направя и някои подготовки за вечерите през седмицата, така че да ми бъде наистина лесно и бързо.

Подготвените яйчени мъфини за гарниране със зеленчуци

Едно от нещата, които правя са тези яйчени мъфини. Стават бързо сами по себе си. Когато имам идея да добавя в тях различни зеленчуци, ги приготвям предварително и ги съхранявам в хладилник. Още едно хубаво нещо на тези яйчени мъфини е, че в тях могат да се сложат разнообразни останали храни от други ястия. Например останало месо от неделното печено пиле или останали розички от печения карфиол, или онези прекрасни тиквички приготвени на грил тигана.

Гарнираните със зеленчуци яйчени мъфини

Защо харесвам тази рецепта?

  • Яйчените мъфини се приготвят и изпичат бързо.
  • За тях не се изискват специфични продукти – приготвят се само с яйца и наличен млечен продукт като сметана, сирене котидж, крем-сирене или извара.
  • В тях могат да се добавят различни сурови, варени или печени зеленчуци, останало печено или варено месо, колбаси, различни видове сирена, пресни билки и подправки.
  • Могат да се изпекат предварително и да се използват до 3 дни като самостоятелен снак, добавка към салати, в сандвич или като гарнитура.

Изпечените яйчени мъфини, във формите

Импровизацията тук е най-доброто, което може да се приложи, стига да се вземе под внимание основната смес. Тя се състои от яйца и млечен продукт, който отново според наличността и нуждите може да бъде сметана, крем-сирене, сирене котидж или извара. Овкусяване със сол, пипер и различни пресни зелени билки е напълно достатъчно за основа на яйчените мъфини. Оттук насетне използвам налични продукти за да направя бърза и вкусна вечеря или заготовка, която да използвам до 3 дни.

Яйчени мъфини със зеленчуци, сервирани със зелени салати

Моите предпочитания при тези мъфини е да ги добавя към голяма салата от зеленолистни и други пресни зеленчуци за една лека вечеря в края на работен ден.

Яйчени мъфини със зеленчуци

Мъфините също така могат да се приготвят предварително или по-голямо количество от тях и да се съхранят в хладилник до 3 дни. Затоплят се в загрята фурна на 180ºC за десетина минути или се сервират със стайна температура към салата.

Яйчени мъфини със зеленчуци, сервирани със зелени салати

Яйчени мъфини със зеленчуци

Изброените добавки за мъфините са тези, които се виждат на снимките в публикацията. Могат се използват всякакви налични или останали печени или сварени зеленчуци, като извън рецептата по-долу, давам идея още за броколи, карфиол, тиквички, спанак, сушени домати, сварено или печено пилешко месо, различни колбаси. Мъфините могат да се поръсят с настърган кашкавал преди да се изпекат.

За 10 броя.

Основна смес:

  • 6 яйца
  • 150 г сирене котидж или крем-сирене или течна сметана или извара
  • сол и прясно смлян черен пипер

Добавки (една или комбинация от няколко):

  • нарязани пресни зелени подправки – магданоз, копър, босилек
  • карамелизиран лук
  • сотирани или печени гъби
  • печени червени и зелени чушки
  • печени моркови
  • сварен грах

Начин на приготвяне

Фурната се нагрява на 200ºC с опция горен и долен реотан. Подготвят се форми за мъфини, като 10 се напръскват със спрей за печене или се намазват с олио.

За основната смес в купа се разбиват яйцата с телена бъркалка. Добавя се избрания млечен продукт и сместа се разбърква отново. Посолява се със сол и черен пипер на вкус. Ако се използват пресни зелени подправки, те се добавят сега.

Сместа се разпределя в подготвените гнезда за мъфини. Във всяко се слага около една супена лъжица от избраните зеленчуци, така че нивото на сместа да заеме около 2/3 от обема на формите.

Формите се слагат на средно ниво в предварително нагрятата фурна и яйчените мъфини се пекат 15 минути. Трябва да бъдат стегнати, но все още меки в средата, без да се оставят да се изсушават и препичат.

С нож се минава по края на всяка форма, така че мъфините да се отделят и се изваждат от формите.

Сервират се топли или със стайна температура. Останали от тях се съхраняват в хладилник до 3 дни. Затоплят се в загрята фурна на 180ºC за десетина минути.

Яйчени мъфини със зеленчуци, сервирани със зелени салати

Още рецепти с яйца

Разгледай други предложения без глутен

Солени палачинки без брашно

$
0
0

Денят през седмицата обикновено преминава с толкова много и различни задачи, че дори да сме имали план какво ще приготвим за вечеря, когато се приберем у дома, той бързо може да се смени заради умората, настроенията от изминалия ден или липсата на достатъчно време. Знам, че с повечето ни е така.

Солени палачинки без брашно

За да си помогна, изпробвах различни варианти във времето – от предварително приготвени ястия за почти цялата седмица до хранене предимно навън, особено в по-натоварени с работа за мен сезони и нищо не допада на моя мироглед така, както да съм в спокойна обстановка у дома, където да подготвя храната, която не само харесвам, но и знам, че е полезна за мен и моите момчета. Разбира се, обичаме да излизаме да се храним навън или понякога поръчваме храна отвън, но не е вариант това да се случва постоянно. Затова, когато имам нужда се завръщам към онова, което знам че работи най-добре за мен и моето семейство – заготовките.

Солени палачинки без брашно увити като рап

Те улесняват и задават начало за ястие или меню, което да бъде приготвено на момента – то е прясно, топло, създава комфорт и елиминира чувството за набързо скалъпена или престояла, или ядена вече трети ден храна, защото от една и съща заготовка могат да се приготвят разнообразни салати, дипове, ястия, а понякога и десерти – нека не пропускаме и това удоволствие.

Солени палачинки без брашно

През почивните дни подготвям някои храни, които могат да се съхраняват в хладилника до 3-4 дни и са подходящи за приготвяне на бърза вечеря. На молбата на моята дългогодишна читателка Александра, да споделя как си помагам за приготвянето на храната през седмицата, описах някои основни подготовки, които правя и това ме подсети за тези солени палачинки. Те са вкусни, съхраняват се добре и веднъж приготвени могат да се използват с разнообразни пълнежи.

Солени палачинки без брашно увити като рап

Най-бързият вариант за вечеря е да ги намажа с крем-сирене или хумус, който съм приготвила предварително и да ги гарнирам с шунка, кашкавал и зеленчуци. Един от любимите ни пълнежи е да ги завия като рап с нарязано печено месо, което е останало или ако имам повече време на разположение със запечени или запържени на момента късчета пилешки гърди – все пак те стават бързо.

Приготвяне на сместа за палачинките в кухненски блендер

Въпреки че палачинките са солени и със сирене, не изключвам и вариант за закуска или десерт с тях, като например намазани със сладко, мед или гарнирани с пресни плодове като ягоди, круши или смокини, към които да се добави зряло жълто сирене, което да си подхожда с тях. Това би се харесало на любителите на сладко-солените комбинации и освен като десерт с десертно вино, би било подходящо и като предястие с аперитив.

Приготвяне на сместа за палачинките в кухненски блендер

Самите палачинки се състоят от яйца, смляно ленено семе и моцарела. Те са без брашно, богати на протеини и фибри, и се съчетават чудесно с всичко. И за разлика от стандартните палачинки с брашно, съхранявани в хладилника те не изсъхват и не стоят жилави, а остават меки и приятни дори сервирани със стайна температура.

Приготвяне на сместа за палачинките в кухненски блендер

Сместа за тях се приготвя лесно като всичко се смесва в кухненски блендер. Важно за тях е да се използва суха моцарела, която е известна още като моцарела за пица или кашкавалена моцарела. Тя е жълта на цвят, прилича на кашкавал и не се съхранява в саламура както топките бяла моцарела за салати.

Изпичане на палачинките в тигана

Изпичането в тигана става бързо, както при стандартните палачинки, но за разлика от тях тези се правят по-дебели и се разстилат внимателно с лъжица в тигана, тъй като сместа е по-гъста. Когато се запекат от едната страна, което става за около 2 минути на умерен котлон, тогава лесно се обръщат от другата страна и се запичат още около 2 минути.

Солени палачинки без брашно

Солени палачинки без брашно

Рецептата е адаптирана от sugarfreelondoner.com.

За да бъде сместа подходяща за палачинки е необходимо фино смляно ленено семе. Най-добре е да се смели в кафемелачка, която се използва за подправки и семена и не се използва за смилане на кафе. Готовото смляно ленено семе в магазина обикновено е по-едро и с натрошени семена.

Моцарелата, която трябва за тази рецепта е от сухата – тази която е жълта и има текстура на кашкавал. Топките моцарела в саламура за салати не е подходяща тук.

В рецептата няма сол, тъй като сиренето дава достатъчно за мен, но ако имаш нужда, добави сол на вкус към сместа.

За 10 броя с диаметър 15-16 см.

Продукти:

  • 6 големи яйца
  • 150 г фино смляно ленено семе
  • 60 г настъргана суха моцарела
  • 180 мл хладка вода
  • растително олио или краве масло за запичането

Начин на приготвяне:

Всички продукти се смесват в кухненски блендер и се разбиват докато се получи гладка смес. Сместа ще бъде по-гъста от стандартно палачинково тесто и със стоенето (докато се пекат палачинките) ще стане по-еластична заради лененото семе.

Тиган с незалепващо покритие се нагрява на умерен котлон. Намазва се с малко олио или масло и в него се изсипва около 70 грама от сместа. Внимателно с лъжица сместа се разстила на кръг с диаметър около 15-16 см. Ако кръгът не е равен, това не е от важно значение. Палачинката се запича за около 2 минути от едната страна. Внимателно се обръща от другата страна и се запича още 2 минути.

Следи се за силата на котлона – ако след първите 2 минути палачинката е рехава и се чупи когато се обръща, котлонът се засилва малко. Ако пък загаря бързо, котлонът се намалява още.

По същия начин се приготвя останалата смес, като преди всяка палачинка тиганът се намазва с малко мазнина.

Готовите палачинки се ядат топли или със стайна температура. Могат да се съхранят в кутия в хладилник до 4 дни. След съхранение в хладилника, преди да се използват се изваждат до 1 час на стайна температура или се затоплят във фурната.

Палачинките могат да се ядат самостоятелно или с дипове. Могат да се навият с крем сирене, хумус, доматен сос и да се гарнират с шунка, кашкавал, дърпано печено месо, пушени риби, печени и сурови зеленчуци, яйчени салати и изобщо с каквото разполагаш и с каквото ти е вкусно.

Прегледай още рецепти без глутен

Виж други идеи за палачинки

Киш с основа от киноа и спаначен пълнеж

$
0
0

Неистово очаквам този момент от годината, този прекрасен изпълнен със свежест, слънце и ново начало период, в който топлината превзема студа, зеленото преобладава, светлината през деня е все повече, а хубавото настроение се повдига рязко и се застопорява такова, сякаш с вълшебна пръчица някой разпръсква във въздуха от магията на пролетта.

Киш с основа от киноа и спаначен пълнеж

Това настроение се предава на всичко, забелязваш ли? Усмихнат ли е денят от неговото начало, усмихнати са и хората и това много ми харесва, защото се трансформира в щастие и като еуфория за нещо много хубаво, което предстои. С такава радост винаги посрещам пролетта, че няма как да не ми се отрази и с нови идеи за така жадуваната вече зелена и по-лека храна.

Пресен спанак, лук и чесън

В прехода към още по-топлите месеци от годината винаги включвам зелена храна. И не, че се старая да е така, а по-скоро става естествено и непринудено. Зажадняла вече за пролетни и като цяло различни от зимните рецепти, имам желание да включвам по-често в седмичното меню спанак, коприва, лапад, манголд, див чесън. Последвани са от аспержи, зелен грах, тиквички и пресни картофи с много билки.

Киш с основа от киноа и спаначен пълнеж

Съчетанията на тези пролетни храни с други продукти са неизчерпаеми за изброяване, а и аз, откакто се помня не се задържам дълго на една рецепта, един начин, едно и също. Обичам да ми е разнообразно и дори да повторя някоя идея, в нея пак ще включа нещо различно, пробудено най-вече от любопитството и желанието за нови усещания.

Киш с основа от киноа и спаначен пълнеж

Такова е и това предложение за киш. Пълен със спанак, пресен лук и чесън, кремообразен от яйца и два вида сметана, допълнен с дълбокия вкус от жълти сирена и подправен пестеливо за да се откроят основните вкусове, които искам сега – тези на зеленчуците в него.

Сварена киноа и накиснато ленено семе за приготвяне на основата на киша

Дотук няма нещо необикновено за един стандартен пролетен киш със спанак, нали? Плънката е вкусна сама по-себе си и може да се изпече дори без основа, ако не ти се занимава с приготвянето на стандартно ронливо маслено тесто или неговият вариант без глутен. Придружена със зелена салата е супер обяд или лека вечеря. Но какво ще кажеш, ако основата за този киш е от киноа. Тогава става супер-дупер обяд или вечеря.

Приготвената за изпичане основа от киноа

Основата от киноа е новото нещо, по което експериментирам напоследък. Тя може да се използва за киш с всякаква плънка, както и за солени, и за сладки тартове. Приготвя се само от две съставки – сварена киноа и смляно ленено семе. Става лесно и няма разточване. Обърнах внимание и на използването на различните видове киноа – бяла, червена и черна.

Изпечената основа от киноа за киша

С бяла е най-лесно и вкусът неутрален, докато с червена и черна киноа приготвянето иска малко повече внимание, но пък вкусът на изпечената основа с тях е невероятен – усеща се като на печени ядки (аз го асоциирам най-вече на печен бадем). Усеща се и по-хрупкава, особено в горния ръб на краищата, където семенцата са се препекли повече. Пазя си тази идея за приготвяне на тарт със сладък пълнеж, защото този ядков вкус от основата приготвена с тъмните видове киноа много добре ще се допълва с летните плодове. Както и да експериментираш, ако обичаш киноа и по-нестандартните предложения, тази основа ще ти хареса и с други пълнежи.

Сотираните пресен лук, чесън и спанак за пълнеж на киша

Моето предложение с тази основа сега е за този пролетен киш със спанак. При всички случаи, основата от киноа има предварително изпичане. След като се охлади се напълва с пълнежа и се пече докато той стане готов. За този пълнеж първо сотирам пресен лук и чесън, към които добавям грубо нарязани листа пресен спанак и го готвя за кратко, колкото да завехне.

Смесените продукти за пълнежа на киша

В основната смес за киш, която се състои от яйца и сметана, в този вариант използвам два вида сметана – течна и заквасена, като давам превес на заквасената за по-свеж вкус и лекота. Подправям единствено със сол, черен пипер и прясно настъргано индийско орехче, чиито аромат прекрасно допълва спанака и млечните продукти.

Напълнената основа от киноа за киша

Използвам настъргани жълти сирена, с които поръсвам киша отгоре. Не искам те да доминират, затова добавям малко количество от тях, колкото да подплатят с хубав аромат и приятна соленост. И накрая, харесва ми да поръсвам изпечения киш с пресен копър и да му дам известна флорална пикантност с розов пипер.

Киш с основа от киноа и спаначен пълнеж

Киш с основа от киноа и спаначен пълнеж

Рецептата за основата от киноа взаимствам от greenhealthycooking.com.

Бележка: С бяла киноа се получава лесно за оформяне тесто и отлична основа. Експериментирах и с другите видове киноа – червена и черна, като единият ми опит беше само с тях. Получава се по-ронлива смес и може да има нужда от повече вода – както за сваряването на тъмната киноа, така и при оформянето на сместа за основата. Въпреки че е малко по-ронлива и изисква малко повече внимание, основата приготвена само от червена и черна киноа има невероятен ядков вкус подобен на печени бадеми.

Просто вметка: Относно лененото семе съм забелязала, че когато използвам златно, печивата нямат страничен аромат и вкус от него. Обикновеното и по-разпространено кафяво ленено семе понякога оставя странични вкусове след изпичане, които аз усещам като на печена риба. Това се получава когато лененото семе е един от основните продукти и преобладава в рецептата.

За 8 порции

За основата:

  • 150 г киноа (може да се използва само бяла или смес от бяла, червена или черна киноа – виж бележката по-горе)
  • 300 мл вода за киноата
  • 20 г златно ленено семе, смляно фино в кафемелачка
  • 30 мл вода за лененото семе
  • растителна мазнина за намазване на формата за печене

За пълнежа:

  • 1 супена лъжица зехтин
  • 2-3 стръка пресен лук, нарязан на ситно
  • 2-3 стръка пресен чесън или 2-3 скилидки млад чесън, нарязани на ситно
  • 1 голяма връзка пресен спанак – около 250 г само листа, нарязани грубо
  • 4 яйца
  • 100 мл течна сметана
  • 200 г заквасена сметана
  • ¼ чаена лъжица прясно смляно индийско орехче
  • сол и прясно смлян черен пипер

За поръсване:

  • 20 г настърган чедар или друго жълто сирене, което се топи добре, настъргано
  • 15 г пармезан, настърган

За сервиране:

  • пресен копър
  • прясно смлян розов пипер

Приготвяне на основата от киноа

Киноата се слага във фина цедка и се измива хубаво под течаща вода като се претрива между дланите. Това ще измие сапонините от повърхността на семената, които могат да донесат горчив вкус. Измитата киноа се слага в тенджера и се залива с водата. Тенджерата се похлупва и се слага на умерен котлон. Оставя се да заври. Киноата се вари около 15 минути докато стане напълно готова и е поела всичката вода. Разрохква се с вилица и се оставя да се поохлади, колкото да може да се пипа с ръце.

Междувременно смляното ленено семе се смесва с водата и се разбърква хубаво. Оставя се да постои докато киноата се вари. Ще се получи много гъста лепкава маса.

Към все още топлата киноа се добавя накиснатият лен и всичко се омесва докато се получи еднородна маса.

Фурната се нагрява на 200ºC с опция горен и долен реотан. Подготвя се форма за печене с диаметър 24 см. Може да се използва метална, керамична или стъклена. Формата се намазва с малко мазнина. В нея се изсипва сместа с киноата и се разпределя с ръце равномерно по дъното и стените на съда.

Формата с основата за киша се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна. Пече се 25-30 минути докато повърхността изсъхне и започне да придобива светъл загар. Изважда се от фурната и се оставя да се охлади докато се подготвя пълнежът.

Приготвяне на пълнежа

В широк тиган на умерен към силен котлон се нагрява зехтинът. Добавят се лукът и чесънът и се разбъркват 2-3 минути като се внимава да не загорят. Към тях се добавят грубо нарязаните листа спанак и тиганът се похлупва с капак. Спанакът се задушава около минута след това се разбърква и продължава да се готви открит още около минута докато завехне и водата се изпари. Отстранява се от котлона и се оставя да се поохлади.

В купа се смесват яйцата, двата вида сметана и подправките. Разбъркват се с телена бъркалка, но не енергечно, а колкото да се смесят добре. Към тях се добавят сотираните лук и спанак. Разбъркват се хубаво.

Изпичане на киша

Фурната се нагрява на 180ºC с опция горен и долен реотан. Спаначеният пълнеж се разпределя в охладената основа. Поръсва се с настърганите сирена. Кишът се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се пече 40-45 минути докато пълнежът се стегне и започне да придобива златист цвят.

Сервиране

Изпеченият киш се оставя 15-20 минути на стайна температура и тогава се нарязва. Сервира се поръсен с пресен копър и прясно смлян розов пипер по желание.

Киш с основа от киноа и спаначен пълнеж

Разгледай още рецепти със спанак

Виж други предложения с киноа

Гнезда от коприва със сирене и яйца

$
0
0

Пролетта е толкова зареждаща! Със слънцето и топлината се чувствам изпълнена, чувствам се аз. Не съм споменавала досега, но от години имам проблем със синусите и затова зимата, студеното, влажното и ветровито време винаги ми създават големи неразположения. Стопли ли се, неприятните състояния изчезват, чувствам огромно облекчение, чувствам се истински себе си, чувствам се щастлива. Може да се каже, че живия пълноценно предимно през топлите месеци от годината. Затова и неистово очаквам този период от годината, в който заедно с тревата и цветята започвам да цъфтя и аз.

Гнезда от коприва със сирене и яйца

Този период е свързан и с повече активности навън, което няма как да не ми се отрази още по-добре. Движението е сила за всичко. Умерените физически дейности, освен редовните тренировки в залата, които правя, винаги ме водят до по-добро настроение. Подобрява се сънят ми, което също е от значение за настроението. Проявявам повече спокойствие, особено с подрастващия, вече почти тийнеджър Даниел. А когато комбинирам и с разходки сред природата в топъл и слънчев ден, получавам най-добрият естествен стимулатор.

Гнезда от коприва със сирене и яйца

Усърдното физическо натоварване обаче изисква и добра храна. Такава изисква и ученето, с което се заех от вече година насам. И пак новина – вече съм в края на първата година от двугодишно обучение за фитнес инструктор в спортен колеж „Био Фит“. Обучението е професионално и освен да си припомням анатомията от 8-ми клас, на сегашната ми възраст, осъзнато разбирам много други факти за човешкото тяло. Категорично зарязах сладкарството и изобщо работата в кухня като професия и се гмурнах в нещо, което сега усещам като моето.

Прясно набрани връхчета коприва

От личния ми опит през изминалите пет години, разбрах колко важно е движението, колко добре се чувствам след тренировка, как това влияе на здравето и продуктивността при дори най-обикновени ежедневни дейности. Целта ми е да науча повече за това какво се случва в тялото – от естествените процеси, до начините да го накараш да работи за теб по-възможно най-добрият начин, който може да му осигуриш или който ти е нужен (като изграждане на мускулна маса, сваляне на килограми, поддържане, за тонус).

Смесване на съставките за гнездата от коприва

С това въведение в новия ми свят, смятам ще бъдеш по-насяно относно избора ми на рецепти от няколко години насам и всички предстоящи предложения, които няма как да не бъдат съобразени с желанията, апетитът и нуждите ми сега. А точно сега, когато е пролет, не искам да пропусна нищо от нея. Зелената вълна в менюто у дома продължава. Всяка вечеря започва със зелени салати с пресен лук и репички. Използвам зелени подправки и билки все повече и на почти всичко. Спанакът присъства редовно, идва ред и на първите аспержи за сезона и най-сетне на копривата, която много обичам. Високата ѝ цена, не само в супермаркета, но и по пазарите ме озадачава, затова изчаках търпеливо да отидем на село за Великден, където набрах много от нея.

Оформените гнезда от коприва преди изпичането им

Обичам копривата по най-традиционния начин – сварена и сготвена в тигана с яйца и сирене. При наличието на много от нея сега, реших да направя нещо по-различно. Запазих основните съставки на любимото ястие с коприва, но вместо да я объркам набързо в тигана направих гнезда, които изпекох във фурната. Намирам ги не само за вкусни, но и с много разведряващ вид.

Гнезда от коприва със сирене и яйца

За тези гнезда са необходими връхчета коприва. Те се сваряват и след много хубаво отцеждане от водата се смесват със сотирани пресен лук и чесън, натрошено сирене и белтъците от яйцата. Заделям жълтъците, които по-късно слагам в центъра на всяко гнездо.

Гнезда от коприва със сирене и яйца

Правя хубава смес с копривата, която оформям на 4 по-големи кюфтета. В центъра на всяко кюфте правя дупка, в която слагам по един от жълтъците. Така приготвените гнезда се пекат около 15 минути във фурната, за което време белтъкът се стяга и сготвя добре, а жълтъкът остава течен отвътре. Един от най-любимият ми моменти при тази рецепта, защото при стандартното приготвяне на бъркана коприва с яйца, с жълтъка трудно би могло да се получи този ефект.

Гнезда от коприва със сирене и яйца

Гнезда от коприва със сирене и яйца

Както обикновено, при сервиране допълвам с поръсване от пресни зелени подправки и смлян розов пипер за малко пикантност с флорални аромати. На тези гнезда от коприва много им подхожда млечен сос приготвен от кисело мляко с чесън и още пресни зелени подправки като копър, мента или джоджен и магданоз.

Гнезда от коприва със сирене и яйца

Гнезда от коприва със сирене и яйца

За 4 броя

Продукти:

  • 200 г връхчета коприва
  • 1 супена лъжица слънчогледово олио
  • 1 голям стрък пресен лук, нарязан на ситно
  • 1 голям стрък пресен чесън, нарязан на ситно
  • 100 г краве сирене, натрошено
  • 4 яйца, разделени белтъци от жълтъци, като се внимава жълтъците да се запазят цели
  • сол и прясно смлян черен пипер
  • пресни зелени подправки като мента, джоджен, копър, магданоз, полска мащерка – за поръсване при сервиране
  • прясно смлян розов пипер, за поръсване при сервиране

Начин на приготвяне

Копривата се измива хубаво под студена течаща вода. Слага се в тенджера и се залива с вода. Тенджерата с копривата се загрява на силен котлон и когато водата заври котлонът се намалява до умерен. Копривата се вари 20 минути. Отцежда се и се оставя да се охлади. Когато се охлади така, че да може да се пипа се отцежда с длани от излишната вода. Трябва да бъде колкото се може по-суха. Нарязва се на ситно.

Междувременно в тиган на умерен към силен котлон се нагрява олиото и към него се добавят пресният лук и чесън. Сотират се 2-3 минути като се разбъркват често. Оставят се да се охладят.

Фурната се нагрява на 200ºC с опция горен и долен реотан. Белтъците и жълтъците на яйцата се разделят, като се внимава жълтъците да се запазят цели. Това е много по-успешно, когато яйцата са студени, току-що извадени от хладилника.

В купа се смесват сварената и нарязана коприва, сотираните лук и чесън, натрошеното сирене и белтъците. Посоляват се със сол и прясно смлян черен пипер на вкус. Внимава се със солта според солеността на сиренето. Всичко се омесва хубаво. Трябва да се получи сравнително мека смес, която задържа формата си при оформяне. Ако сместа ти се стори по-водниста, може да добавиш лъжица-две царевично нишесте, брашно или фини овесени ядки, които да поемат влажността. Ако копривата е добре изтискана от водата, това обикновено не се налага и аз предпочитам да е така.

Сместа се разделя на 4 равни части и от тях се оформят топки. Топките се слагат в добре намаслена или покрита с хартия за печене тава. В центъра на всяка топка се прави дупка, колкото да побере един жълтък. Жълтъците се разпределят в гнездата.

Тавата с гнездата се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна. Пекат се 12-15 минути докато жълтъкът се стегне на повърхността и образува тънка коричка. В средата трябва да остане течен – най-приятната част. Ако не харесваш течни или рохки жълтъци, тогава увеличи времето за печене до 25 минути като покриеш тавата хлабаво с алуминиево фолио след десетата минута от началото на печенето.

Гнездата могат да се сервират топли или със стайна температура в деня на изпичане. При сервиране се поръсват с нарязани пресни зелени подправки по избор от изброените и с прясно смлян розов пипер за малко пикантност с флорални аромати.

Гнезда от коприва със сирене и яйца

Прегледай още рецепти с коприва

Виж други предложения за ястия с яйца

Viewing all 22 articles
Browse latest View live